Urla villalarını inceleyen avukatlara soruşturma

Zeytineli’ndeki kaçak yapıları yerinde incelemek isteyen avukatlar hakkında ‘hakaret ve tehdit’ soruşturması.

06 Aralık 2014 Cumartesi, 05:00
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kamuoyunda uzun süre tartışılan Urla villalarına ilgisi sürüyor. Türkiye Barolar Birliği (TBB) Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu üyesi avukatlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da armağan edildiği savlanan kaçak durumdaki Urla villalarını incelemek için geçen nisanda bölgeye gitmiş, ancak jandarma tarafından engellenmişti. Urla Cumhuriyet Savcılığı, avukatlardan komisyon başkanı Bülent Tokuçoğlu hakkında, villaların sahibi Oğuzhan Boyacı’ya hakaret ettiği iddiasıyla Adalet Bakanlığı’ndan soruşturma izni istedi. Bu aşamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da avukatlarına vekâlet vererek, kızına hakaret edildiği iddiasıyla soruşturmaya müdahil olduğu öğrenildi. Urla villaları hakkında dava açan Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu üyesi avukatlar, 26 Nisan’da bölgeye gelerek inceleme yapmak istemişti.
18 avukat, burada jandarma tarafından 3 saat alıkonulmuşlardı. Kaçak villaların sahiplerinden Oğuzhan Boyacı’nın avukatlar hakkında “konut dokunulmazlığını ihlal” iddiasıyla şikâyette bulunduğu
ancak dosyanın daha sonra “hakaret ve tehdide” dönüştüğü öğrenildi.

Yasası’na aykırı olduğunu ve bulundukları alanın SİT derecesinin 1’den 3’e düşürüldüğünü anımsatan Tokuçoğlu, şunları söyledi:

“Bununla ilgili hukuken ne yapılabilir düşüncesiyle oraya gitmiştik. Gittiğimizde köy yolunun önünün demir parmaklıklarla kapatıldığını gördük. Yolda kameralar ve bekçi kulübeleri bulunuyordu. Bunun üzerine fotoğraf çekip, tutanak tuttuktan sonra aynı yoldan geriye döndük. Tam bu sırada yolda bizi bazı kişiler durdurdu. Burasının Oğuzhan Boyacı’ya ait özel mülk olduğunu öne sürerek bizim ne aradığımızı sordular. Biz de görevli geldiğimizi ve amacımızı anlattık. Ancak tehditler ve küfürlerle karşılaştık. Olayın büyümemesi için köye döndük ancak jandarma bizi durdurdu. ‘Konut dokunulmazlığını ihlal ihbarı’ olduğunu söyledi. Daha sonra şikâyet değiştirilerek ‘hakaret ve tehdit’e dönüştürüldü. Soruşturma da böyle başlatıldı.”

 

Arı kovanına çomak

Urla Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hakkında soruşturma başlatmak için Adalet Bakanlığı’ndan izin istediğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu aşamada soruşturmaya müdahil olmak için başvuru yaptığını bildiren Tokuçoğlu, “Erdoğan’la ilgili hiçbir şey yokken birden bu olaya avukatı aracılığıyla müdahil oldu. O villa ona ait değil. Biz de olduğuna dair bir şey söylemedik. Daha sonra dosyaya bir baktık ki, Erdoğan’ın kızına da hakaret ettiğimiz yazılmış. Orada yaşanmayan bir şey dosyaya eklenmiş. O zaman anladık ki arı kovanına çomak sokmuşuz” diye konuştu.

 

Derdimiz kaçak yapılaşma

O yapıların, kim tarafından ve kimler için yapıldığıyla ilgilenmediklerini yineleyen Tokuçoğlu, “Amacımız ne Cumhurbaşkanı ne Başbakan. Derdimiz kaçak yapılaşmadır. Anayasa önünde herkes eşittir. Bunun gereği olarak kim kaçak yapı yapıyorsa sorumlu olacaktır. Kaçak olduğu bilinen Ak Saray için ‘yıkın yıkabiliyorsanız’ diyen bir anlayış, şimdi Urla’da karşımıza çıkıyor. Buradaki niyet, ‘Ben hukuku tanımam, hukuka karşın kaçak yapılaşmanın arkasındayım’ demektir” yorumunu yaptı.