Uzmanlara bırakın

Eğitime başlama yaşında yapılan değişiklikler tepki çekti.

07 Mart 2019 Perşembe, 13:57
Abone Ol google-news

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okula başlama yaşında yaptığı yeni düzenleme, bilimsel verilere dayandırılmaması ve veli isteğine bırakılması nedeniyle eleştirildi.

Gelişim geride

Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Ekber Şahin, 4+4+4 düzenlemesi ile değiştirilen mevzuata göre ilkokulların birinci sınıfına kayıt olma yaş aralığının 60 ay ile 83 ay arasında değişebildiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

“Hacettepe Üniversitesi’nden Dr. Çiğdem İş Güzel ile gerçekleştirdiğimiz araştırma sonucunda ilkokula 69 aydan önce başlayan çocukların 1. ve 2. sınıflardaki gelişimlerinin 69 aydan büyük başlayan çocukların oldukça gerisinde olduğu ortaya çıktı.

Bakan Ziya Selçuk’un okula başlama yaşını 69 ay olarak düzenleneceğini belirtmesini önemli bir adım olarak görüyorum. Ancak Selçuk, bu değişikliğin gerekçesini, ana sınıfı ve birinci sınıf çağ nüfuslarının birbirinin içine girmesinin yol açtığı karışıklıkların önüne geçme ve çağ nüfuslarını net olarak ayırma şeklinde açıklamaktadır. İlkokul başlama yaşını 69 ay olarak düzenleme gerekçesini basit bir istatistiksel soruna indirgemek 4+4+4 düzenlemesinin öğrencilerin gelişimleri üzerindeki araştırma verileriyle ortaya konulan olumsuz etkilerini görmezden gelmektir.”

Hazırlık yok

Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Orhan Yıldırım da çocukların okula hazır olma yetilerinin birkaç yılda bir değişemeyeceğine dikkat çekti. Ortalama eğitim seviyesi 7. sınıf olan bir ülkede çocuğun okula gidip gitmeyeceğine velinin karar vermesinin doğru olmadığını söyleyen Yıldırım, velinin yanlış karar vermesi halinde çocuğun “başarısız”, “yetersiz”, “engelli” gibi algılanacağını vurguladı. Yıldırım “Küçük yaşta başlayanlar için nasıl bir eğitim olacağı da belirsiz. Bu karar veliye bırakılmamalı. Çocuğun hazır olup olmadığına uzmanlar karar vermeli. Aksi halde çocuğu da öğretmeni de zorlayan bir durum ortaya çıkar” diye konuştu.