Vakıfbank, İstanbul ve Ankara Büyükşehir'in bağış hesaplarını bloke etti

Süleyman Soylu'nun genelgesinin ardından İBB ve ABB'nin Vakıfbank hesabına para yatırılamaz blokesi konulduğu öğrenildi. İBB korona salgını ile mücadele için açtığı banka hesabını bloke eden Vakıfbank’ın işleminin iptali ve yürütmenin durdurulması için idari yargıya başvurdu. ABB, Belediye Kanunu'nda açık hükümler olmasına rağmen bloke edilen bağış kampanyası banka hesapları konusuyla ilgili olarak idari yargıya başvuracağını açıkladı

31 Mart 2020 Salı, 15:33
Vakıfbank, İstanbul ve Ankara Büyükşehir'in bağış hesaplarını bloke etti
Abone Ol google-news

İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüs bağışlarına ilişkin bugün yayınlanan genelgenin hemen ardından İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri'nin başlattıkları yardım kampanyalarına Vakıfbank üzerinden bağış yapılamadığı görüldü.

Cumhuriyet'e konuşan CHP kaynakları söz konusu bilgiyi doğrularken VakıfBank'tan konuya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

Genelgede yer alan “Yasalarımızda belediyelerin Yardım Toplama Kanunu’ndan muaf olduklarına dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Dolayısıyla belirli banka hesapları ilan ederek vatandaşlardan yardım talep etmek gibi yardım toplama faaliyetlerine ilişkin tüm iş ve işlemleri Yardım Toplama Kanununu hükümlerine uygun olarak yapmak zorundadırlar” ifadelerii "CHP'li belediyelerin kampanyaları durdurulmak mı isteniyor?" Sorusunu akıllara getirmişti. 

Bakanlık yazısının hemen ardından hesapların bloke edilmesi dikkat çekti.

İBB YARGIYA BAŞVURDU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, belediyenin korona salgını ile mücadele için açtığı banka hesabını bloke eden Vakıfbank’ın işleminin iptali ve yürütmenin durdurulması için idari yargıya başvurdu.

ABB'DEN AÇIKLAMA

Belediye Kanunu'nda açık hükümler olmasına rağmen bloke edilen bağış kampanyası banka hesapları konusuyla ilgili olarak, Ankara Büyükşehir Belediyesi yarın İdare Mahkemesi'ne dava açacaktır.

Sosyal medyada da çok sayıda yurttaş bağış yapamadıklarını duyurdu.

İşte o paylaşımlardan bazıları:


  • İlgili Haberler

  • İçişleri'nin 'bağış' genelgesine CHP'den jet yanıt: Amaç sindirmek İçişleri'nin 'bağış' genelgesine CHP'den jet yanıt: Amaç sindirmek