Wikipedia’ya rakip geliyor

Rusya kendi Wikipedia servisini kullanıma sokmak için kollarını sıvadı.

20 Kasım 2014 Perşembe, 09:37
Abone Ol google-newsWikipedia, her dilden herkesin ortak çabasıyla özgürce ve her şeyi ile bütün bir ansiklopedi üretmeyi amaçlayan ansiklopedi projesi ile hayatımıza girdi.

Rusya kendi Wiki servisini kullanıma sokmak için çalışmalara başlamış durumda. 27 farklı kütüphaneden temin edilen 50.000 kitap ve belgeden yararlanılarak oluşturulacak olan sitenin ne zaman kullanıma açılacağı henüz bilinmiyor.

Dünya genelinde en çok ziyaret edilen altıncı internet sitesi olan online ansiklopedi Wikipedia, hiç beklemedi bir rakip ile karşı karşıya kalabilir. Rusya Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, uzun vadede Wikipedia benzeri bir oluşumun içerisine girmeyi hedeflediklerini belirtti.

Online ansiklopedi servisinin Rusya hakkında güvenli ve detaylı bilgiler içermediğini iddia eden kuruluş, yeni proje kapsamında ülkenin daha objektif bir şekilde tanıtılacağını öne sürüyor. 27 farklı kütüphaneden temin edilen yaklaşık 50.000 belgenin kullanılacağını söz konusu projenin ne zaman hayata geçeceği bilinmezken, şimdiden objektifliği tartışılmaya başlandı.

Youtube, Music Key fiyatını belirledi