Yahudiler de Türkiye’yi terk ediyor

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkiler normalleşmeye devam ederken Türkiye’deki Yahudilerin artan biçimde “başka ülke pasaportu elde etmeye çalıştıkları” öne sürülüyor.

18 Kasım 2016 Cuma, 15:14
Abone Ol google-news


Jerusalem Post gazetesi, yeni bir yasa kapsamında İspanya’ya son dönemde vatandaşlık başvurusunda bulunan 4 bin 500 kadar Sefarad Yahudisinin “en az 2 bin 600’ünun Türk olduğunu” belirtti.

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Jerusalem Post, “Darbe sonrası Türkiye’de Yahudiler, geleceklerini yurt dışında planlıyor” başlığı ile verdiği İstanbul mahreçli haberinde “insan hakları aktivistleri ve bazı etnik azınlıkların giderek artan otoriter politikaların ağırlığını hissettiği bir toplumda binlerce Türk Yahudisinin başka ülke pasaportları almak istediklerini” yazdı.

Haberde, 500 kadar yıl önce İspanya’dan kovulan Yahudilere yeniden vatandaşlık verilmesini öngören bir yasanın geçen yıl yürürlüğe girmesinden sonra İspanya’ya başvuran 4 bin 500 kadar Sefarad Yahudisi’nin en az 2 bin 600’ünün Türk olduğuna dikkat çekildi.

Geçen yılda Portekiz’de yürürlüğe giren benzer bir yasadan yararlanmak isteyenlerin arasında en büyük grubu yine Türk Yahudilerinin oluşturduğunu kaydeden gazete, son bir yılda Türkiye’den yaklaşık 250 Yahudi’nin İsrail’e göç ettiğini, bu rakamın 2015 yılına göre bir kattan fazla olduğunu kaydetti.

Buna karşın JPost, Yahudiler İspanya ve Portekiz’den pasaport almak için acele etse de bunun hemen göç etme isteği anlamına gelmediğini belirttiği haberinde yine rakamları “sanki Türk Yahudilerin arasında artan bir güvensizliğinin yansıması” olarak yorumladı.