Yaman Tüzcet yaşamını yitirdi

Avustralya’da yaşayan yönetmen, yazar ve oyuncu Tüzcet’in eşi Günnur Tüzcet, “Onu istanbul’a getiriyorum. İstediği gibi evim dediği Muhsin Ertuğrul sahnesinde tören yapılmasi için” dedi..

11 Ekim 2018 Perşembe, 23:13
Abone Ol google-news

Yönetmen, oyun yazarı ve oyuncu Yaman Tüzcet, uzun süredir yaşadığı Avustralya’da 76 yaşında hayatını kaybetti.

Yaman Tüzcet’in ölümünü eşi Günnur Tüzcet; “Ben Günnur Tüzcet, üzülerek bildirmek isterim ki Sevgili eşim Yaman Tüzcet bugün aramızdan ayrıldı. Onu İstanbul’a getiriyorum. İstediği gibi evim dediği Muhsin Ertuğrul sahnesinde tören yapılmasi için” diyerek duyurdu.

1942 yılında İstanbul’da doğan Yaman Tüzcet, konservatuvarda tiyatro okudu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’ndan başlayarak birçok tiyatroda çeşitli roller oynadı. 1971-72’de TRT İstanbul Radyosunda yılbaşı gecesi özel eğlence programlarını sundu. TRT için, 1976’da “Dolmuş Show” (4 bölüm) ve 1978’de “Minik Dünyayı” (15 bölüm) yazdı, sundu ve oynadı. 1979’da Avustralya’ya gitti. Melbourne’de 3 Avustralya tiyatrosunda oynadı. Ron Brown’un The Jury yapımında başrol oynadı. Birçok radyo, sahne, televizyon ve film çalışması yaptı.1987’de Türkiye’ye döndü ve TRT 2’ye “Apti ile Fatoş” (26 bölüm) dizisini yazdı, dizide Ayşen Gruda ile başrolleri paylaştılar. 1992’ye kadar eğlence yerlerinde tek başına ve Yasemin Yalçın ile 2’li; Müjdat Gezen, Cenk Koray, Ayşen Gruda ile toplu komedi gösterilerinde yer aldı. TRT 1 özel eğlence programlarında Ayşen Gruda ve Yasemin Yalçın ile sürekli komediler yazdı ve oynadı. Amerikalı yönetmen Leo Eato’nun Türkiye’de çekilen Time Line adlı dizisinde rol aldı. Yusuf Kurçenli’nin ödüllü Karartma Geceleri önemli filmlerinden biridir.

Yaman Tüzcet, 1992-97 arası TRT 1 Hafta Sonu Programının kısa güldürülerini yazdı ve partneri Zeki Yurtbaşı ile 6 yıl boyunca her hafta canlı yayında oynadı. 1998’de Orhan Oğuz’un yönettiği Delikanlı dizisinde Erdal Özyağcılar ve Nurseli İdiz ile önemli rolleri paylaştı. Kartal Tibet’in Sosyete Şabanı, Tunç Başaran’ın Abuzer Kadayıf’ı gibi çeşitli filmlerde rol aldı. 1999’da Steve Barron’un Arabian Nights adlı dizisinde ünlü İngiliz oyuncu Rufus Sewell ile karşılıklı oynadı.

2000 yılında İstanbulda Müjdat Gezen’in sahneye koyduğu “7 Kocalı Hürmüz” müzikalinde Laz Koca karakterini canlandırdı. 2001’de Haldun Dormen’in “Bir Kış Öyküsü” müzikalinde rol aldı. Aynı yıl TRT 2’de Satırarası programının güldürü bölümlerini sundu. Avustralya’ya döndü. 2002’de Ekrandaki Mürkçemiz (Bilge Karınca); 2009’da Bir Aktörün Serüvenleri ve Ay Mandalina (MitosBoyut) adlı kitapları yayımlandı. 2009-10 sezonunda Yaşasın Deliler! adlı tek kişilik güldürüsünü Kadıköy’de Müjdat Gezen Tiyatrosu’nda sahneledi. 2009 yılından itibaren 3 sezon “Geniş Aile” dizisinde, 2012 yılında Ata Demirer’in “Berlin Kaplanı”nda rol aldı