Yargıtay'da 4 yıllık üye daire başkanı seçildi

Yargıtay yeni adli yıla seçim heyecanıyla başladı. Hükümetin Kanun Hükmünde Kararname yetkisi ile yaptığı değişiklikler Yargıtay'da uygulamaya geçirildi. 4 yılık Yargıtay Üyesi Kemalettin Yüksel, Daire Başkanlığına seçildi.

16 Eylül 2011 Cuma, 12:05
Abone Ol google-news

Yargıtay'da üyeler, görev süresi dolan 3 dairenin başkanı için sandık başına gitti. Yargıtay'da 3. ve 15. Hukuk Daireleri ile 7. Ceza Dairesi Başkanlığı için seçim yapıldı.
Kanun Hükmünde Kararnameyle Adalet Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun ile bazı kanunlarda değişikliğe gidilmesinin ardından Yargıtay'da daire başkanlığına seçilebilmek için gerekli olan 6 yıl üyelik şartı 3 yıla indirilmişti. Bu değişikliğin ardından 2007 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen 4 yıllık üye Kemalettin Yüksel, 3. Hukuk Dairesi Başkanı seçildi.

2004 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Yargıtay 7. Ceza Dairesi Üyesi Mehmet Mutlu ise aynı dairenin başkanı oldu. 2 dönemdir 15. Hukuk Dairesi Başkanı olan ve görev süresi dolan İhsan Ulusoy da yenileme seçimlerinde daire başkanlığına 3. kez seçildi.

Başkanların özgeçmişi

3. Hukuk Dairesi Başkanlığı'na seçilen Yüksel, 1949 yılında Çayeli'nde doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Yüksel sırasıyla Konya/Ereğli, Şanlıurfa/Bozova, Ordu/Mesudiye, Keşan ve Gebze Hâkimliği ile Kadıköy Ticaret Mahkemesi Başkanlığı yaptı. 2007 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Kemalettin Yüksel, Yargıtay 19. Hukuk Dairesi Üyeliği görevinde bulundu.

1957 yılında Kütahya'da doğan Mehmet Mutlu ise İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Kütahya hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Mutlu, sırasıyla Çivril Hâkim Yardımcılığı, Artvin, Şiran, Karacabey Hâkimliği, Şanlıurfa, Muğla, Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı ve Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2004 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Mehmet Mutlu, Yargıtay Yedinci Ceza Dairesi Üyesi olarak görev yaptı. 1947 yılında Ankara'da doğan İhsan Ulusoy ise Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Ankara hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Ulusoy, Feke Hâkim Yardımcılığı, Feke, Şefaatli, Eşme Hâkimliği ve Yargıtay Tetkik Hâkimliği görevlerinde bulundu. 1988 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen İhsan Ulusoy, 2003 ve 2007 yılında Yargıtay 15. Hukuk Dairesi Başkanlığı'na seçildi.