YAŞ kararlarını Cumhurbaşkanı onayladı

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Genelkurmay Başkan Vekili Orgeneral Necdet Özel, Çankaya Köşkü'nden ayrıldı. Cumhurbaşkanı Gül'ün Yılmaz ve Özel'i kabulü 25 dakika sürdü. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Özel Genelkurmay Başkanlığına asaleten atandı.

04 Ağustos 2011 Perşembe, 07:54
Abone Ol google-news

Genelkurmay Başkanlığı Çakmak Salonu'nda toplanan YAŞ'ın 4. gün görüşmeleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında saat 10.00'da başladı. 3 günlük mesaide şekillenen kararların imza sürecinin tamamlandığı son toplantı 20 dakikalık görüşmenin ardından bitti.

YAŞ kararları onaylandı

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Genelkurmay Başkan Vekili Orgeneral Necdet Özel, Çankaya Köşkü'nden ayrıldı. Cumhurbaşkanı Gül'ün Yılmaz ve Özel'i kabulü 25 dakika sürdü.

 

14 generale terfi yok

YAŞ'ta terfi sırasındaki "Balyoz" tutuklusu 14 generalin bulundukları rütbede bir yıl beklemelerine karar verildiği öğrenildi.

 

Andıç terfiye engel oldu

Kara Kuvvetleri'nde, terfi sırasındaki İnternet Andıcı soruşturması kapsamında savcının yakalama isteminde bulunduğu isimler arasında bulunan Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korg. İsmail Hakkı Pekin de orgeneralliğe terfi edemedi ve 1 yıl temdit aldı.

Jandarma Genel Komutanlığı'ndan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan Org. Necdet Özel, TSK'nın yeni komutanı olurken 2015 yılına kadar Genelkurmay Başkanlığı koltuğunda oturacak olan Org. Özel'den sonra, bu makama, bu yıl Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda or rütbesine terfi eden 3 komutandan birisinin gelmesi bekleniyor.

 

3 tuğgeneral ve 7 kurmay Albay bir üst rütbeye yükseltildi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığında 1 koramiral, 1 tümamiral, 3 tuğamiral ve 7 kurmay albay bir üst rütbeye yükseltildi. YAŞ kararlarına göre, koramiral Nusret Güner oramiralliğe, Tümamiral Veysel Kösele koramiralliğe, Tuğamiraller Kemalettin Gür, Hasan Şükrü Korlu ve Emin Sami Örgüt tümamiralliğe yükseltildi. Ayrıca deniz kurmay albaylar Mustafa Zeki Uğurlu, Ali Murat Dede, Aydın Şirin, Hasan Nihat Doğan, Muhittin Elgin, Hayrettin İmren ile Deniz Mühendis Albay Ahmet Çakır tuğamiralliğe terfi etti.
 

49 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatıldı

Yüksek Askeri Şura'da, 36 general ve amiral bir üst rütbeye, 49 albay ise general ve amiralliğe yükseltilirken, 49 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatıldı. Yüksek Askeri Şura'nın bugün tamamlanan toplantısında, general, amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükseltilecekler ile general ve amirallerden görev süresi bir yıl uzatılacakların durumlarını görüşerek karar bağlandı.

Buna göre, 30 Ağustos 2011 tarihinden geçerli olmak üzere 36 general ve amiral bir üst rütbeye, 49 albay ise general ve amiralliğe yükseltilerken, 49 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatıldı. Ayrıca bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 37 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2011 tarihinden itibaren, 2 general ise yaş haddini doldurdukları için 1 Eylül 2011 tarihinden itibaren emekliye ayrıldı.

Açıklamada bir üst rütbeye yükselen general ve amiraller ile görev süreleri bir yıl uzatılan general ve amirallerin yeni rütbe ve görevlerinin Türk milletine, Türk Silahlı Kuvvetleri ve ailelerine hayırlı olması dilendi. Açıklamada ayrıca, ''Büyük bir özveri ve onurla görev sürelerinin tamamlayarak 30 Ağustos 2011 tarihinden itibaren görevden ayrılacak olan değerli silah arkadaşlarımıza da fedakar ve özverili hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, hayatlarının yeni dönemlerinde aileleri ile birlikte sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileriz'' ifadesine yer verildi.

 

Jandarma Genel Komutanlığı'nda atamalar

Jandarma Genel Komutanlığında 1 tümgeneral, 2 tuğgeneral ve 4 albay bir üst rütbeye terfi ettirildi. YAŞ kararlarına göre, Tümgeneral İbrahim Yaşar korgeneralliğe, tuğgeneraller Ali Lapanta ve Arif Çetin tümgeneralliğe getirildi. Kurmay albaylar Niyazi Erhan Patır, Necdet Güngör, Hacı İlbaş ile Jandarma Albay Hacı Abdullah Doğan tuğgeneralliğe yükseltildi.
GATA'da Tuğgeneral Sadettin Çetiner Tümgeneralliğe, Prof. Tabip albaylar Halil İbrahim Altınsoy, Sait Bağcı, Mehmet Levhi Akın tuğgeneralliğe, Prof. Deniz Tabip Albay Cem Tayfun tuğamiralliğe terfi ettirildi.

 

Görevi uzatılanlar

 YAŞ kararları ile 8 korgeneral, 1 koramiral, 14 tümgeneral, 3 tümamiral, 17 tuğgeneral, 6 tuğamiralin görev süresi 1 yıl uzatıldı. Yüksek Askeri Şura kararlarına göre, görev süresi 1 yıl uzatılan Kara Kuvvetleri Komutanlığı personeli şöyle: ''Korgeneraller İsmail Hakkı Pekin, Nejat Bek, Ömer Necati Özbahadır, Mustafa Korkut Özarslan, Galip Mendi. Tümgeneraller Ahmet Yavuz, Salim Erkal Bektaş, Abdullah Dalay, İhsan Balabanlı, Yüksel Öztekin, Berkay Turgut, Yaşar Bal, Musa Avsever, Ömer Bayraklı, Orhan Turfan. Tuğgeneraller Orhan Köprü, Hamza Koçyiğit, Mehmet Ali Yıldırım, Kasım Erdem, Asım Bülent Aker, Levent Gözkaya, Ersun Altunsoy, İzzet Çetingöz, Osman Ünlü, Murat Üçüncü, Fevzi Cömert.''

Görev süresi 1 yıl uzatılan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeli şöyle: ''Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, tümamiraller Halit Özkoç, Haydar Mücahit Şişlioğlu, Atilla Kezek,tuğamiraller Ahmet Türkmen, İsmail Taylan, Sualp Tayfun Atılır, Nadir Hakan Eraydın, Ercüment Tatlıoğlu.''

Görev süresi 1 yıl uzatılan Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeli şöyle: ''Korgeneraller Korcan Pulatsü, Ziya Güler, tümgeneraller Semih Birdoğan, Beyazıt Karataş, Atilla Özler,tuğgeneraller Mustafa İlhan, Haşmet Cihangir Kadakal.''

Görev süresi 1 yıl uzatılan Jandarma Genel Komutanlığı personeli şöyle: ''Korgeneral Fikret Demirtaş, Tümgeneral Tunay Bilgen, tuğgeneraller Ali Aydın, Ümit Yılmaz, Murat Kırkaya'' Görev süresi 1 yıl uzatılan Gülhane Askeri Tıp Akademisi personeli ise şöyle:
''Tuğgeneral Yusuf Ziya Yergök, Tuğamiral Okan Özcan.''

 

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki atamalar

Yüksek Askeri Şura (YSK) toplantısında alınan kararlara göre, 30 Ağustos 2011'den geçerli olmak üzere, Kara Kuvvetleri Komutanlığında 3 korgeneral orgeneralliğe, 5 tümgeneral korgeneralliğe, 11 tuğgeneral tümgeneralliğe, 24 albay tuğgeneralliğe terfi etti. YAŞ kararlarına göre, Korgeneral Hulusi Akar, Korgeneral Abdullah Atay ve Korgeneral Ahmet Turmuş orgeneralliğe yükseltildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığında korgeneralliğe yükseltilen tümgeneraller şunlar: ''Tümgeneral Tahir Bekiroğlu, Tümgeneral İsmail Serdar Savaş, Tümgeneral Yıldırım Güvenç, Tümgeneral İhsan Uyar, Tümgeneral Alaeddin Örsal.''

Tümgeneralliğe yükseltilen tuğgeneraller ise şöyle: ''Tuğgeneral Yavuz Türkgenci, Tuğgeneral Tayyar Süngü, Tuğgeneral İshak Ceylan, Tuğgeneral Erdoğan Akyol, Tuğgeneral Mete Salt, Tuğgeneral Satı Bahadır Köse, Tuğgeneral Mustafa Özsoy, Tuğgeneral Göktürk Gökbayrak, Tuğgeneral İlhan Bölük, Tuğgeneral Ali Doğan İnce, Tuğgeneral İlyas Bozkurt.''

Tuğgeneralliğe yükseltilen albaylar şunlar: ''Tank Kurmay Albay Asım Kocaoğlu, Tank Kurmay Albay Lokman Ali Yılmaz, Topçu Kurmay Albay Kemal Yeni, Piyade Kurmay Albay Mehmet Şükrü Eken, Topçu Kurmay Albay Hasan Nevzat Taşdeler, Topçu Kurmay Albay Erhan Uzun, Topçu Kurmay Albay Kemal Başak, Topçu Kurmay Albay Mustafa İlter, Piyade Kurmay Albay Bilgehan Saymaz, Topçu Kurmay Albay Mehmet Topçu, Topçu Kurmay Albay Halil Erkek, Topçu Kurmay Albay Orhan Gündüz, Topçu Kurmay Albay Şafak Gök, Topçu Kurmay Albay Mehmet Göktan, Topçu Kurmay Albay Nuri Cankıymaz, Topçu Kurmay Albay Mehmet Karadayı, Topçu Kurmay Albay Mehmet Dişli, İstihkam Kurmay Albay Celalettin Bacanlı, İstihkam Kurmay Albay Gürsel Yüz, Piyade Kurmay Albay Necdet Tuna, Topçu Kurmay Albay Zeki Gürcan, Piyade Albay Necati Tekin, Muhabere Albay Mesut Bedri Usta, Tabip Albay Muzaffer Öztosun.''
 

İlgili haber için tıklayınız