Yasak üstüne yasak

Cumhuriyet’le birlikte toplam 13 medya kuruluşunun TUR akreditasyonu iptal edildi.

22 Nisan 2015 Çarşamba, 05:25
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanı, “istemezük” dedi. Bu yıl 51’incisi düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nda 13 medya kuruluşu veto yedi. Cumartesi günü Üsküdar sahilindeki lansman etabına alınmayan bazı gazete, ajans ve dergiler, 26 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek turu da izleyemeyecek. Ön akreditasyonları TSYD Genel Merkezi tarafından yapılan ancak Ak Saray Basın Müşavirliği’nden veto yiyen kurumlar arasında turun eski sponsorlarından Cumhuriyet’in yanı sıra Zaman, Cihan, Bugün, Birgün, Taraf, Sözcü, Aksiyon, Samanyolu, Yeni Çağ, Aydınlık, Meydan, Evrensel yer alıyor.

‘Muhalif’lere sansür

Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanlığı Basın Müşavirliği, derneğin akredite ettiği listede muhalif tavır takınan kurumların üzerini çizdi. Akreditasyon yöntemiyle dayatılan sansür, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katıldığı gösteri turunda ortaya çıktı. Önce, “sakıncalı” gazetecilerin sadece bu etaba kabul edilmeyip turu izleyecekleri ifade edildiyse de dün 13 kurumun temsilcisinin yarışı izleme hakları elinden alındı. Söz konusu kurumların turun resmi sitesi www.tourofturkey. org adresindeki basın hesaplarına girmesi de engellendi.

Bisiklet dünyasının üzüntü ile karşıladığı ancak sessiz kaldığı bu skandal, “ayrımcılık” olarak yorumlandı.

Hatırlatıyoruz!

Cumhuriyet, TUR’un öncüsü olan ve 1953 yılında başlayan 4 etaplı Ankara-İstanbul yarışının ilk takipçisiydi. Bu yarışı sayfalarımıza taşıyan, Türkiye’nin ilk bisiklet yazarı Tuncer Benokan, 1963’te Marmara Turu adı altında başlayan TUR’un en önemli destekçisiydi. Cumhuriyet, 1964’te TUR’u kazanan için bir bisiklet ödülü koydu.

Bisiklet, organizasyon boyunca bir aracın üzerinde “Cumhuriyet’in hediyesidir” pankartıyla tüm etaplarda sergilendi. Yarışı kazanan Hasan Kılıç, Cumhuriyet’in bisiklet ödülünü Dolmabahçe Stadı’nda oynanan Beşiktaş- Altay kupa maçının devre arasında binlerce sporseverin alkışlarıyla aldı. Başladığı günden bu yana Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun her etabına tam sayfa ayıran gazetemiz, bu büyük organizasyonun en önemli tanığıdır.