Yaşar Kemal'e fahri doktora

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının en büyük isimlerinden Yaşar Kemal için dün “Yaşar Kemal Onur Günü” etkinliği düzenledi. Akşam düzenlenen törende ise Yaşar Kemal’e fahri doktor unvanı verildi.

13 Kasım 2014 Perşembe, 17:44
Abone Ol google-news

Törene katılamayan yazar adına fahri doktora belgesi eşi Ayşe Semiha Baban’a sunuldu. Törende Yaşar Kemal’in mesajını Baban okudu. “Onur Günü” için emeği geçenlere teşekkür eden Yaşar Kemal “Bana müthiş bir mutluluk yaşatıyorsunuz” mesajını iletti.

Teşekkür mesajından sonra Baban usta yazarın daha önce kaleme aldığı bir metnini okudu. “Bizim çağımızda romancıların başları beladadır” diye başlayan metinde usta yazar, Sait
Faik’le edebiyata getirmek istediklerini aktarıyor.

“Bir, benim kitaplarımı okuyan katil olmasın, savaş düşmanı olsun. İki, insanın insanı sömürmesine karşı çıksın” diyen yazar “Biz iki yazarız. Bu kadar savaşı, zulmü bizim kitaplarımız ortadan kaldıramaz ki” dedikten sonra Türk edebiyatının diğer isimlerini de kendilerine katıyor. Metin “Çünkü yaşam umutsuzluktan umut üretmektir. İnsan mutsuzluktan umut üreterek bugüne kadar gelmiştir” sözleriyle bitiyor.

Törende konuşan Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Sanver, Yaşar Kemal’e verilen fahri doktoranın gerekçesini “Kültürleri bütün farklılıklarıyla özümsemesiyle ifade özgürlüğü,
sosyal adalet barış, çocuk hakları ve ekonomi konularındaki öncü duyarlılığla dünya edebiyatına yaptığı eşsiz katkılar nedeniyle” şeklinde açıkladı.

Törende konuşma yapan Bil Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Uğur, “Günümüz Türkiyesi’nde şiddetli bir baskı hissediyoruz. Ya ‘o’ olacağız ya ‘bu’. Ya ‘ondan’ yana olacağız ya ‘bundan’ . Bu cendereye mahkûm olunmadığını en iyi kanıtlayanlardan birisi Yaşar Kemal’dir” dedi.

Dün gün boyu süren sempozyumda akademisyenler, araştırmacılar ve eleştirmenler yazarın yapıtlarını tartıştı. “Onur Günü”nde ayrıca yazarın arkadaşı da olan sanatçı Güneş Karabuda’nın 1956’dan günümüze Yaşar Kemal fotoğraflarından oluşan bir sergiyle yazarın yaklaşık kırk yapıtının ilk basımlarıyla yazar üzerine yazılan kitaplardan oluşan iki sergi açıldı.