"Yasin Börü'nün katil zanlıları yakalandı"

Başbakan Davutoğlu, "Diyarbakır'da katledilen Yasin Börü ve 3 arkadaşının katil zanlıları 16 kişi, bugün sabah yakalandı ve adalete sevk edildi" dedi.

03 Aralık 2014 Çarşamba, 14:12
Abone Ol google-news

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TOFAŞ tesislerinde, ABD'ye ticari araç ihracı dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

Törende konuşan Başbakan Davutoğlu, "Diyarbakır'da katledilen Yasin Börü ve 3 arkadaşının katil zanlıları 16 kişi, bugün sabah yakalandı ve adalete sevk edildi" dedi.

SAVCILIK AÇIKLAMASI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, 16 kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, şöyle denildi:

"07.10. 2014 günü ilimizin çeşitli semtlerinde güvenlik kuvvetleri, kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik molotofkokteyli, taşlı, el yapısı bombalı ve silahlı saldırı, yolu trafiğe kapatarak lastik yakma, vatandaşlara ait araçlara ve işyerlerine yönelik saldırı eylemleri esnasında Bağlar İlçesi'ndeki bir ikamette bulunan Riyat Güneş, Ahmet Dakak, Hasan Gökguz ve Yasin Börü isimli 4 kişinin öldürülmesi ve Y.E. isimli kişinin de yaralanması olayına ilişkin; Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen 2014/28812 soruşturma numaralı dosya kapsamında 03. 12. 2014 tarihinde şüpheliler T.T., G.T.,S.Ç., H.T., U.D., A.P., H.O., M.S., H.O., A.T., N.O., K.T., A.B., Y.D. İle Suça Sürüklenen Çocuklar M.T.ve F.K. olmak üzere 16 kişi yakalanarak gözaltına alınmış olup, 5 kişinin ise yakalanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir. Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturmanın safahatı ve sonucu hakkında kamuoyuna ayrıca bilgi verilecektir."

DİYARBAKIR VALİLİĞİ: 8 ADRESTE ARAMA YAPILDI

Diyarbakır Valiliği, kentte 4 kişinin öldürüldüğü olaylarla ilgili 16 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

"Diyarbakır'da 07.10.2014 günü güvenlik kuvvetlerine, kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik molotofkokteyli, taşlı, el yapımı bombalı ve silahlı saldırı, yolu trafiğe kapatarak lastik yakma, vatandaşlara ait araçlara ve iş yerlerine yönelik saldırı eylemleri esnasında; Yasin Börü, Riyat Güneş, Ahmet Dakak ve Hasan Gökguz isimli 4 kişinin öldürülmesi ve Yusuf Er isimli bir şahsın yaralanması ile sonuçlanan eyleme karıştıkları gerekçesi ile Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olan soruşturma kapsamında yapılan projeli çalışmalar neticesinde; yaşı büyük 19 kişi ve yaşı küçük 2 kişi olmak üzere toplam 21 şahsın yakalanabilmesi, suç ve suç unsuru malzemelerin ele geçirilebilmesi amacı ile 03.12.2014 günü 01.00 - 07.00 saatleri arasında eş zamanlı planlı operasyon yapılmıştır. 18 adreste yapılan aramalarda, 2'si yaşı küçük olmak üzere toplam 16 şahıs yakalanarak gözaltına alınmış, 5 kişi ile ilgili olarak ise, yakalanmalarına yönelik çalışmalar devam etmektedir. Yakalanmasına yönelik çalışmaların devam ettiği A.S. isimli şahsın ikamet aramasında; 1 adet ruhsatsız pompalı tüfek, 4 adet kurusıkı tabanca ele geçirilmiştir. Bahse konu ile ilgili çalışmalarımız detaylı olarak devam etmekte olup, gelişmelerden ayrıca bilgi verilecekti