Yat görünümündeki devler

Son bir yılda denize indirilen yatlardan dördü, dünyanın en büyükleri listesinde üst sıralarda kendine yer buldu. Savarona hala ilk 20’de ama nereye kadar?

27 Temmuz 2015 Pazartesi, 13:20

İsmiyle müsemma Azzam dünyanın en büyük yatı unvanını korusa da, son bir yıl içinde tamamlananlara bakılınca ilk 20’nin yakında yenileneceğini düşünmek mümkün. Seneye Savarona’yı bu listede göremeyeceğimiz kesin. Yatların cüssesi ve maliyeti arttıkça daha da gizemli hale geliyor. Üretici şirketler çok sıkı gizlilik anlaşması imzalıyor, ustalar kendi Facebook hesaplarına koymak üzere bir fotoğraf çekse bile işlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalıyor. İşte Yachts International dergisinin öğrenebildiği kadarıyla, son bir yılın en büyük yatları.

 

Ocean Victory

İçinde altı havuz var

Yedi ayrı güvertesine uzunluğu 8 metreye kadar çıkan altı havuz yerleştirilmiş 140 metrelik Ocean Victory, İtalya’da inşa edilmiş en büyük yat. İçinde helikopter pisti, hangar, sinema, güzellik salonu, gözlem odası ve 14 metrelik yardımcı gemiye ev sahipliği yapan bir deniz suyu havuzu daha bulunuyor. 19.6 knot hıza yükselebiliyor.

 

White Pearl

Yıllardır gizleniyor 

White Pearl aslında üretici şirket Nobiskrug’un 787 numaralı projesi için bulunmuş bir isim. Firmanın verebileceği bilgi şu anda son derece kısıtlı olsa da, yöneticilerden Holger Kahl 140 metrelik yatın suya indirilmesine çok az kaldığını söylüyor. Zaten proje de yıllardır büyük gizlilik içinde yürütülüyor.

 

Maryah

Suşi bardan kulübe geçiş 

Maryah’nın sahipleri gizlilik konusunda o derece takıntılı davrandı ki, 152 metrelik yatın denize indirildiği tarih bile tam bilinmiyor. Tahminler, 2014 sonu. Mürettebat dahil 54 kişilik kapasiteye sahip olan Maryah’ta “temiz” bir görüntü sağlayabilmek için filikalar özenle gizlenmiş. İçinde bir gece kulübü, spa, iş merkezi, bilgisayar odası, oyun odası, spor salonu, yemek salonu, suşi bar ve sinema olduğu söyleniyor.

 

Golden Odyssey

Adı yeni açıklandı

Birkaç gün öncesine kadar resmi adı açıklanmamıştı, Tatiana projesi olarak biliniyordu. Artık ona Golden Odyssey diyebiliriz. Ama detaylı bilgi hâlâ kısıtlı. 123.2 metrelik yatın yaklaşık 7 bin 600 gros tonaja sahip olduğu biliniyor.

 

Ulysses

Sert sular için tasarlandı

Sert sular ve uzun yolculuklar için tasarlanan 107 metrelik Ulysses, bu yılın başlarında Yeni Zelandalı sahiplerine teslim edildi. 60 kişi kapasiteli, 7 bin grostonluk teknede helikopter pisti ve hangar da bulunuyor. Şu anda dünyanın en büyük 31’inci yatı.

 

Quantum Blue

Tasarımı ile öne çıktı

104 metrelik Quantum Blue estetik tasarımı ile de dikkat çekiyor. Geçen yıl suya indirilen tekneler arasında altıncı en büyük olan Quantum Blue, genel sıralamada da 33’üncü.

 

Symphony

Şelalesi bile var

Altı güverteli, 101.5 metrelik Symphony’nin sekiz kamarada 20 kişiyi  ağırlayabildiği, bunun dışında 27 kişilik mürettebata da yer bulunduğu belirtiliyor. 22 knot hıza kadar çıkabilen Hollanda yapımı yatın misafirleri, ana güvertedeki cam tavanlı havuzda ve şelalede serinleyebiliyor. Yine cam bir koridordan geçilerek ulaşılan motor odasında, sualtı kamerasıyla çekilen görüntülerin yanı sıra yatın lokasyonu ve mekanik sistemi hakkındaki bilgiler interaktif projeksiyon ekranına yansıtılıyor. Dünyanın en büyük 36’ncı yatı, geçen yıl suya indirilenler arasında ise 7’nci.

 

V853

Motorlar Rolls-Royce

Yaklaşık 4 bin 300 grostonluk Alman yapımı V853’ün de resmi adı henüz belli değil. 100.8 metrelik boyuyla dünyanın en büyük 37’nci yatı. 11 kamarada 22 kişinin, ayrıca 30 kişilik mürettebatın da konaklayabildiği V853’ün ikiz motorları Rolls-Royce Bergen etiketli.

 

 

Kısmet

Yatta mıyım Times Meydanı’nda mı

Altı kamarada 12 kişinin kalabildiği, ayrıca 20 kişilik mürettebatın görev yapabildiği Kısmet 95.2 metrelik boyuyla dünya 45’incisi. Ana kamaranın önünde bir veranda var, yatın iki helikopter pistinden birine özel geçiş sağlıyor. Ama asıl alametifarikası iki güverte boyunca yan yana dizilen televizyonlar. İnsan kendini Times Meydanı’nda zannedebilir.  

 

Royal Romance

Üç dakikada havuz bomboş

92.5 metrelik cüssesiyle dünyanın en büyük 48’inci yatı olan Royal Romance de gözlerden çok uzak tutulanlar arasındaydı. Ta ki geçenlerde sızan detaylara kadar. Bunların arasında, güvenlik söz konusu olduğunda üç dakikada boşalabilen kocaman bir havuz da var. Yatta 14 kişi kalabiliyor, 22 kişilik mürettebat için de yer var.