Yaygın iki kavram artık resmi belgelerde kullanılamaycak

New York kentinde belediye meclisinin aldığı karara göre, yabancı (alien) ve "yasa dışı göçmen" (illegal immigrant, illegal migrant) kelimelerinin kullanılması yasaklandı.

29 Mayıs 2020 Cuma, 15:35
Yaygın iki kavram artık resmi belgelerde kullanılamaycak
Abone Ol google-news

Koronavirüsünün merkez üssü haline gelen ABD’de de salgından sonra önemli sorun haline gelen ırkçılık ve polis şiddetinin ardından New York kentinde önemli bir karara imza atıldı. New York kenti belediye meclisi aldığı bir kararla, yabancı (alien) ve "yasa dışı göçmen" (illegal immigrant, illegal migrant) kelimelerini şehrin yasal belgelerinde kullanılmasının yasaklandığını açıkladı.

Demirören Haber Ajansında (DHA) yer alan habere göre, ABD'de polisin gözaltı işlemi sırasında George Floyd'u boynuna dizini dayayıp dakikalarca nefes almasını engelleyerek ölümüne sebep olduğu görüntüler ülkede infiale yol açtı. Ülkede artan ırkçılık ve polis şiddetine karşı New York kenti belediye meclis üyeleri önemli bir karara imza attı. New York kenti belediye meclisi aldığı bir kararla, yabancı (alien) ve "yasa dışı göçmen" (illegal immigrant, illegal migrant) kelimelerini şehrin yasal belgelerinde kullanılmasının yasaklandığını açıkladı. Yetkililer, bu kelimelerin insanları alçaltıcı olduğunu ifade etti.

'YABANCI' KELİMESİNİ YASAKLAYAN İLK KENT OLDU

New York kenti yabancı ve yasa dışı kelimelerinin mülteciler için kullanılmasını yasaklayan ilk ABD kenti oldu. Geçen perşembe günü belediye meclisinde kabul edilen tasarıyla bu terimlerin insanları alçaltıcı olduğu ifade edilerek şehrin yasal belgelerinde bundan böyle kullanılmayacağı belirtildi.

Yabancı ve yasa dışı mülteci kelimeleri yerine "vatandaş olmayan" (noncitizen) kelimesi kullanılacak. Belediye Meclisi Sözcüsü Corey Johnson kararla ilgili yaptığı açıklamada, hiçbir kişinin doğası gereği yasa dışı olamayacağını belirtti.