Yeni Başbakan Cameron

İngiltere'nin yeni başbakanı, beş yıldır Muhafazakar Parti'nin liderliğini yürüten David Cameron oldu.

11 Mayıs 2010 Salı, 20:49
Abone Ol google-news

İngiltere'nin yeni Başbakanı David Cameron, Muhafazakar Parti ile Liberal Demokrat Parti'nin koalisyon hükümeti kurmayı amaçladığını söyledi. İngiltere'de geçen hafta yapılan genel seçimde hiçbir siyasi parti hükümeti oluşturacak çoğunluğu elde edemeyince, partiler arasında beş gündür hükümeti kurma çalışmaları sürüyordu.

Kraliçe 2. Elizabeth'ten hükümeti kurma görevini aldıktan ve ülkenin yeni Başbakanı olduktan sonra Cameron, Downing Street'teki Başbakanlık konutuna geldi. Eşi Samantha ile birlikte konutun önünde kameraların karşısına geçen Cameron, Liberal Demokratlar'la koalisyon hükümeti oluşturmayı amaçladıklarını belirtti ve "Bunun ülkenin ihtiyacı olan güçlü ve istikrarlı bir hükümeti sağlama yolu olduğuna inanıyorum" dedi.

"Kraliçe benden hükümeti kurmamı istedi ve ben de kabul ettim" diyerek sözlerine başlayan Cameron, ülkenin istikrarı için çalışacağını ve "güçlü bir toplum oluşturmaları gerektiğini" söyledi.

"Siyasete girdim çünkü bu ülkeyi seviyorum" diyen Cameron, konuşmasının ardından eşi Samantha ile birlikte Başbakanlık Konutu "Number 10" kapısından içeri girdi. İngiliz basını, iki siyasi partinin koalisyon hükümeti konusunda bir anlaşmanın eşiğinde olduğunu duyuruyor.
 

David Cameron

1966 Londra doğumlu David William Donald Cameron, görevlendirilmesiyle 13 yıl aradan sonra ülkeyi yönetecek ilk Muhafazakar Partili başbakan oldu. Milletvekilliğine ilk kez 2001 yılında, partisinin genel başkanlığına ise 2005 yılında seçilen Cameron, siyaset hayatı boyunca eğitimden maliyeye çok sayıda alanda görev aldı, ancak herhangi bir bakanlık görevi yapmadı.

1812 yılından bu yana ülkenin başına getirilen en genç Başbakan olan David Cameron, Eton Koleji'nde okudu ve Oxford Üniversitesinden mezun oldu. 43 yaşındaki David Cameron, varlıklı bir aileden geliyor ve Muhafazakar Parti'nin, bir diğer adıyla "Toryler"in yeni yüzü olduğunu vurgulamak için "değişim" sloganını kullanıyor.

Seçim kampanyaları döneminde kravat takmayarak ve ceket giymeyerek halkın içinden yaptığı vurgulu konuşmalarıyla dikkati çeken Cameron, Samantha Cameron ile evli ve iki çocuk babası. Cameron çiftinin beyin hasarı bulunan ve sara hastası olan ilk çocukları Ivan, hayatını geçen yıl 6 yaşındayken kaybetmişti. Çiftin eylül ayında bir çocukları daha olacak.