Yine bir "iki farklı Erdoğan" haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2012 yılında "Barış Süreci" kapsamında BDP milletvekillerine "Siyaset için meclis yolunu göstermiş, "Mecliste siyaset yaparsanız sizinle masaya oturacak bir iktidar bulursunuz" demişti. Aynı Erdoğan şimdi HDP'li vekiller için "Gitsinler hendek kazsınlar" ifadesini kullandı. O dönemde Yalçın Akdoğan da 'Dağdan inin düz ovada siyaset yapın" diyerek çağrıda bulundu.

15 Ocak 2016 Cuma, 14:06
Abone Ol google-news

Sultanahmet’teki patlama yerine karanfil bırakan Recep Tayyip Erdoğan Doğu ve Güneydoğu'daki çatışmayı ve barış isteyen akademisyenlerin imzaladığı bildirgeyle ilgili sert açıklamalar yaptı.

Akademisyenlerle ilgili 'Bütün bu olan olaylar karşısında kalkıp da kapkara bir bildiri yayınlayıp, o katliamların altına imzayı koyan akademisyenleri özellikle tekrar kınıyorum, şiddetle kınıyorum' diyen Erdoğan, 'barış' isteyen akademisyenleri 'alçak' ilan etti.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle;

“BUNLAR KAPKARANLIK İNSANLARDIR”

-Milletimizin kimin kim olduğunu çok daha yakından anlamalarını, yani önünde bir profesör, doçent bilmem ne olması kimseyi aydın yapmaz, bunlar kapkaranlık insanlardır.

“BUNLAR ZALİMDİR, ALÇAKTIR”

-Bunlar zalimdir, alçaktır, çünkü zalimlerle birlikte olanlar zalimdir. Katliam yapanlarla beraber olanlar katliam içerisinde oldukları için onlar da aynı suçu işlemişlerdir.

-Çınar'da olan hadisede o yavrular, o babasıyla birlikte şehit olan 3 yaşındaki Mevlüde'yi acaba bu kapkaranlık akademisyenler nereye koyacaklar?

-Onun katillerinin yanında yer almayı bunlar nasıl vicdanlarına sığdırıyorlar? Bunu açıkça ifade etmek istiyorum. Bütün yargı makamlarını, üniversitelerin senatolarını Anayasamız ve yasalara ters bu hareketleri sebebiyle, dün yaptığım konuşmada göreve davet ettim, atılması gereken adımların sür'atle atılması gerektiğini...

'Gitsinler hendek kazsınlar'

-Bunlar da ne yapacaklarsa gitsinler oralarda yapsınlar. Siyaset yapmak isteyenler parlamentoda siyasetlerini yapsınlar ama yok parlamentoda bunu yapamıyorlarsa bunlar da gitsinler hendek kazsınlar veya dağa çıksınlar. Bu kadar açık ve net konuşuyorum.

-Birçok terör örgütüyle mücadele içerisindeyiz. Tabi bunların başında bölücü terör örgütü PKK geliyor. Aynı şekilde Suriye’nin kuzeyinde PYD, yine YPG ve terör örgütü El Kaide’den ayrılan DAİŞ’tir. DAİŞ terör örgütünün palazlandığı yer Irak’tır. Suriye’nin kuzeyindeki yani sınırımızdaki bu tür gelişmelere müsaade etmeyeceğimiz noktasında tavrımız var. Tabi bu tavrı kabul etmiyorlar. Bizim de Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak bunu kabul etmeyeceğimiz gibi Türkiye’de böyle bir teröre de müsaade etmemiz mümkün değil.

-Eğer şu anda Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere yapmış olduğumuz bu temizlik harekatı sıradan bir harekat değildir. Aynı şekilde Kuzey Suriye’den ve Irak’tan gelecek olan tehditleri de göz önünde bulundurarak oralarda da koalisyon güçleriyle başlattığımız harekatlar vardır.

-Bu harekatı da özellikle DAİŞ’in hazmedemediğini biliyoruz. Sultanahmet’te bu birinci eylemleri değil. Şu ana kadar DAİŞ’in ülkemize yönelik 10 tane harekatı oldu. Bu harekatta da ne yazık ki ülkemizde misafir konumunda olan 10 Alman vatandaşı öldü. Yaralı olanlar çeşitli hastanelerde tedavi altında. Taburcu olanlar oldu. Norveçli ve Perulu vardı.