Yolsuzlukla suçlanan rektör yardımcısına destek bildirisi

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde, ihalelerle ilgili yolsuzluk yaptığı iddiasıyla gözaltında tutulan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadri Yıldırım’a destek bildirisine imza atan akademisyenler “3 günlük gözaltında soru sorulmaması, ‘gözdağı mı?’ sorusunu akla getiriyor” değerlendirmesini yaptılar.

22 Kasım 2014 Cumartesi, 05:00
Abone Ol google-news

Bildiriye imza atanlardan Kocaeli Barış Platformu Sözcüsü Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Prof. Yıldırım'ın, Kürdoloji alanında nitelikli çalışmalarıyla tanınmış, yetkin ve güvenilir bir bilimadamı olduğuna dikkat çekti. Gergerlioğlu, ''Kürt sorununa el atanların başına birçok şey geliyor. Bu konuda Türkiye'de önemli bir süreçteyiz ve kaygan bir zemin var. Bu zemin, soru işaretleri getiriyor. 3 günlük gözaltında soru sorulmaması, 'gözdağı mı?' sorusunu akla getiriyor. Sivil toplum örgütlerinin kendisine sahip çıkması gerektiğini düşündük ve çıktık'' dedi.

 

Yolsuzlukla ilgisi yok

Uluslararası Azınlık Hakları Grubu’ndan Nurcan Kaya, bildiriye neden destek verdiğini şöyle anlattı:

“Prof. Kadri Yıldırım’ı Mardin Artuklu Üniversitesi’nde kurulan Yaşayan Diller Enstitüsü’nde yürüttükleri çalışmalar dolayısıyla tanıyorum. Enstitü’de yürütülen çalışmaları yakından takip ediyorum.

Neredeyse bir ödenek olmadan Prof. Kadri Yıldırım’ın ve diğer Enstitü çalışanlarının fedakarlıklarıyla çok kıymetli çalışmalar yapıldı. İlkokul 5. sınıflarda verilmesine başlanan seçimlik dil derslerinin bazılarının materyallerini tamamen kendi çabaları ile hazırlamaktalar. Binbir güçlükle karşılaşmış olsalar da Kürtçe öğretmenlerini yetistirme konusunda büyük başarı gösterdiler. Türkiye'deki çeşitli halkların dillerinin korunması ve öğretilmesi konusunda, siyasi herhangi bir kaygı gütmeden, titizlikle çok önemli çalışmalar yapan bir bilim insanıdır Kadri Yıldırım. Gözaltı süreciyle ilgili aldığımız kesin bilgilere göre Kadri Yıldırım'ın gözaltına alınışının yolsuzluk soruşturması ile hiçbir ilgisi yok. Hal böyleyken Hocanın yolsuzluk soruşturmasıyla ilişkilendirilmesi, daha önce de yaşamış olduğu bazı sorunları dikkate alınca, akla başka sorular getiriyor. Bu nedenle bildirideKadri Yıldırım’a Kürt meselesinde almış olduğu muhalif tutumun ve Kürdoloji alanına yaptığı eşsiz katkının bedelinin ödetilmek istendiği şeklinde bir izlenimin doğmasına yol açmaktadır’ ifadesine yer verdik. Anadolu dillerinin korunması için devletin pozitif tedbirler alması gerekirken, bu yükü omuzlayan insanlardan birinin bu nedenle hedef haline gelmesi üzerinde durulması gereken bir durumdur. Bu nedenle Hocamız ile dayanışma göstermek, bu gözaltı durumunun haksızlığına işaret etmek ve yürütülmekte olan itibarsızlaştırma çalışmalarına karşı bir ses vermek istedik. Bildiriyi bu nedenle gönül rahatlığı ile imzaladım.”

 

Gözaltına alınan Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Yıldırım'a destek

95 akademisyenden dayanışma bildirisi

İstanbul Haber Servisi - Prof. Dr. Kadri Yıldırım’ın gözaltında tutulmasını protesto eden akademisyenler ortak bildiriye imza attı. Aralarında Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet İnsel, Suriyeli Kürt yazar Baderkhan Ali, Princeton Üniversitesi'nden Onur Günay, Bilgi Üniversitesi'nden Semra Somersan, Kaliforniya Üniversitesi’nden Doç. Dr. Baki Tezcan, Kocaeli Üniversitesi'nden Prof. Dr. Onur Hamzaoğlubulunduğu 95 akademisyenin imzaladığı ortak bildiri şöyle:

“Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Kadri Yıldırım, üniversitede gerçekleştiği iddia edilen bir yolsuzlukla ilgili olarak üç gündür gözaltında tutulmaktadır. Avukatları, gözaltında olduğu bu üç gün boyunca söz konusu yolsuzluk iddiasıyla ilgili olarak Kadri Yıldırım’a herhangi bir ithamda bulunulmadığını belirtmektedir. Bu hal, Kadri Yıldırım’a Kürt meselesinde almış olduğu muhalif tutumun ve Kürdoloji alanına yaptığı eşsiz katkının bedelinin ödetilmek istendiği şeklinde bir izlenimin doğmasına yol açmaktadır. Biz aşağıda imzası olanlar Prof. Kadri Yıldırım’a dönük bu haksız muameleyi protesto ediyor ve hocanın yanında olduğumuzu duyuruyoruz.”

 

46 kişi adliyeye sevk edildi

MARDİN (DHA) - Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Artuklu Üniversitesi’nde, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüte üye olmak, örgüt kapsamında ihaleye fesat karıştırmak, kamu kurumu aleyhine nitelikli dolandırıcılık, kamu ihale kanununa muhalefet, denetim görevinin ihmali, zimmet, rüşvet almak, rüşvet vermek, gizli bilgilerin açıklanması suçlamasıyla yürüttüğü yolsuzluk operasyonunda, Salı günü Rektör Yardımcısı ve Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekiye Sarıkartal, firma sahipleri ve müteahhitlerin de aralarında bulunduğu 98 kişi gözaltına alınmıştı. 52 kişi emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, Prof. Dr. Kadri Yıldırım ve Prof. Dr. Zekiye Sarıkartal, akademisyenler, firma sahipleri ve müteahhitlerin bulunduğu 46 kişi ise dün sabah saatlerinde yoğun güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edildi. Prof. Dr. Kadri Yıldırım’ın avukatlarının sağlık sorunları nedeniyle serbest bırakılması için mahkemeye yaptıkları itirazın reddedildiği öğrenildi.