Yüksekdağ: Darağacında sallandıracağız dedikleri, Güneydoğu'da çocukları, kadınları katletti

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Dar ağaçlarında sallandıracağız dedikleri generaller Şırnak’ta, Diyarbakır’da sivil katliamların, savaş suçlarının sorumlusu. Tutuklanan generaller sadece darbecilikten değil, Kürt halkına karşı işledikleri insanlık suçlarından da yargılanmalı.Tutuklanan generaller sadece darbecilikten yargılanacaksa, siyasi iktidar yalnızca kendisi için adalet istiyor demektir" dedi.

Yayınlanma: 19.07.2016 - 13:24
Abone Ol google-news

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin grup toplantısında konuştu. Yüksekdağ'ın konuşmasından satır başları:

- 15 Temmuz darbe girişimini bir kez daha kınıyor, lanetliyorum.

- Darbe koşullarıyla hesaplaşmadan darbecilere yönelik yürütülen operasyon, darbe mekaniğini bertaraf etmeye yetmeyecektir.

- Demokratik çözüm sürecini buzdolabına koyan iktidar darbe mekaniğini serbest bırakmıştır.

- Dar ağaçlarında sallandıracağız dedikleri generaller Şırnak’ta, Diyarbakır’da sivil katliamların, savaş suçlarının sorumlusu.

- Adı konulmamış sivil darbe, askeri darbeyi doğurdu. Ama halklar, bu iki darbeciye de mahkum değil.

- Mazlumun ahı yerde kalmaz. Katledilen o kadınların, çocukların, Cizre’de diri diri yakılan insanlığın ahı yerde kalmaz.

- Darbecilerin yenilmesi, tek başına demokrasinin kazandığı anlamına gelmez. Demokrasinin kazanması için reformlar gerekiyor.

- Ancak herkese demokrasi sağlanması, gerçek anlamda demokrasinin zaferi anlamına gelecektir.

- Sn Öcalan, "Türkiye’de demokratik bir çözüm sağlanmazsa, bu çatışma durmazsa, darbe mekaniği devreye girer" demişti.

- Bir taraftan gece gündüz, defalarca sokağa çıkma çağrısı yapılırken, Kürt kentlerinde sokağa çıkma yasağı devam ediyor.

- Dün "Türk askerleri sivilleri katletmez, onlar bizim onurumuzdur" diyenler, bugün aynı kişilere etmedikleri hakareti bırakmıyor.

- Hopa’da mahallelerine yönelik linç girişimlerine karşı sokağa çıkan gençler tutuklandı. Tankları yoktu. Derhal bırakılmalılar.

- Ne askeri cunta, ne de sivil dikta. Herkese gerçek demokrasi ve özgürlük. İşte üçüncü yolun temel sloganı, mantığı budur. 

- Erdoğan, durumu MGK'te değerlendireceğiz diyor. MGK'nin kendisi bir darbe kurumu. Darbe kurumunda darbe karşıtlığı olmaz.

- Darbe kurumu YÖK dağıtılmaldır. Bir liderler zirvesi toplanmalı ve acil yol haritası belirlenmelidir.

- Meclis, darbeye karşı mücadelenin tek ve etkin merkezi olmalıdır. Meclis’in devre dışı bırakılmasına izin verilmemelidir.

- Askere dokunulmazlık yasası geri çekilmelidir. Tankı, topu olanların dokunulmazlığı kabul edilemez.

- Cumhurbaşkanı "Darbecileri yıllarca besleyeyim mi" diyor. Bu size birini hatırlattı mı? Nerede kaldı sizin demokratlığınız?

- Barış sürecinin tekrar başlaması hayat memat meselesine dönüşmüştür. Müzakerenin tarafı olan Sn Öcalan’a tecrit kaldırılmalıdır.

- Tutuklanan generaller sadece darbecilikten değil, Kürt halkına karşı işledikleri insanlık suçlarından da yargılanmalı.

- Tutuklanan generaller sadece darbecilikten yargılanacaksa, siyasi iktidar yalnızca kendisi için adalet istiyor demektir.

- Darbe girişimi olmuş, cenazeler daha kalkmamış, Cumhurbaşkanı "Taksim’e Topçu Kışlası yaptıracağız" diyor. Akla zarar.


En Çok Okunan Haberler