Yutulan 'Lego', 3 günde çıkıyor

Avustralyalı ve İngiliz araştırmacılar, oyuncak Lego'ların sindirim sistemine zararlı olup olmadığını ölçmek için küçük plastik parçaları deney amaçlı yuttu.

Yayınlanma: 10.12.2019 - 10:48
Yutulan 'Lego', 3 günde çıkıyor
Abone Ol google-news

Araştırmacılar, çocuklar tarafından sıkça yutulan plastik oyuncak parçalarının vücuttan ortalama ne kadar sürede çıktığını belirlemeye çalıştı.

Deney için altı pediyatri doktorundan Lego insan figürünün kafasını yutmaları istendi. Süreç boyunca deneklerin dışkılarının katılığının yanı sıra yutulan parçanın ne kadar sürede sindirim sisteminden atıldığı da ölçüldü.

EN ERKEN 1, EN GEÇ 3 GÜNDE ÇIKIYOR

Yapılan deneyde plastik oyuncak parçasının en çabuk 26 buçuk saat, en geç ise 72 saatte çıktığı gözlemlendi. Raporda ortalama sürenin 34 saat olduğu belirtildi.

Haber Global'de yer alan habere göre, araştırmacılardan Grace Leo, buldukları sonuçların ebeveynleri rahatlatacağını umduklarını söyledi. Küçük ve plastik maddelerin yutulması durumunda endişelenilmemesini söyleyen Leo, yutulan parçanın keskin, 2,5 santimetreden geniş veya 5 santimetreden uzun olması durumunda hastaneye gidilmesini tavsiye etti.

Deneye katılan araştırmacılar sindirim süreci boyunca karın ağrısı çekmediklerini de ifade etti.Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler