Zirve Yayınevi'ndeki katliamın 35. duruşması

Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili davanın 35'inci duruşması başladı.

23 Eylül 2011 Cuma, 10:41
Abone Ol google-news

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma nedeniyle sabah saatlerinden itibaren adliyenin çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı.

Duruşmaya, tutuklu sanıklar Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker, Salih Gürler, Varol Bülent Aral, sanık yakınları, öldürülen Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske'nin eşi Susanne Geske, diğer maktullerin yakınları katıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Almanya'daki bazı derneklerin üyeleri ve yabancı basın mensupları da davayı izledi.

Tanrıkulu, adliyeye gelişi sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, davanın ilk duruşmasına müdahil avukat olarak katıldığını, şimdi ise milletvekili olarak duruşmayı izleyeceğini belirtti.

CHP olarak, nefret suçları ile ilgili çalışmalarının olduğunu belirten Tanrıkulu, cinayetlerin arkasındaki gücün ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi.
 

Davanın geçmişi

Malatya'da, 18 Nisan 2007'de, Zirve Yayınevinde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel bıçaklanarak öldürülmüş, zanlılardan Salih Gürler(20), Cuma Özdemir (20), Hamit Çeker (19) ve Abuzer Yıldırım (19) olay yerinde yakalanmıştı. Üçüncü katın penceresinden kaçmaya çalışırken düşerek yaralanan Emre Günaydın, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde tedavi edildikten sonra tutuklanmıştı.

Günaydın'ın olaydan yaklaşık 2 yıl sonra cezaevinde Cumhuriyet savcısına verdiği ifade doğrultusunda, olayı azmettirdiği gerekçesiyle Varol Bülent Aral ve Zirve Yayınevi çalışanı olduğu belirtilen Hüseyin Yelki de tutuklanmıştı. Yelki 22 Mayıs 2009, Aral ise 20 Ağustos 2009'daki duruşmalarda tahliye edilmiş, 15 Ekim 2010'daki 29. duruşmada tanık olarak dinlenilen Erhan Özen'in ifadelerini de dikkate alan mahkeme heyeti, Aral'ın yeniden tutuklanmasına karar vermişti.