Zorba gizli kalıyor

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) ortaokul öğrencilerine yönelik araştırmasında, çocukların yarısına yakınının siber zorbalığa maruz kaldığı tespit edildi. Öğrencilerin yüzde 31’inin yaşadıkları olumsuzlukları hiç kimse ile paylaşmaması da dikkat çekti.

Yayınlanma: 20.12.2019 - 02:00
Zorba gizli kalıyor
Abone Ol google-news

RTÜK’ün 5, 6, 7 ve 8. sınıf ortaokul öğrencilerine yönelik “Yeni Medya Kullanımı ve Siber Zorbalık” başlıklı araştırmasında çarpıcı sonuçlar yer aldı. RTÜK’ün 26 ilde, 99 ortaokulda, 3 bin 29 öğrencinin katılımı ile yaptığı araştırmadan dikkat çeken başlıklar şöyle: 

Tamamında telefon: Öğrencilerin yüzde 98.4’ünün klasik veya akıllı televizyonun evlerinde veya odalarında bulunduğunu, yüzde 41.6’sı ise kendi odalarında bilgisayar, yüzde 38.3’ü ise tablet bilgisayar olduğunu belirtti. Cihaz kullanım sıklıklarına bakıldığında ise yüzde 16.2’sinin bilgisayarı, yüzde 12.5’inin tableti, yüzde 3.7’sinin oyun konsolunu ve yüzde 56.6’sının da cep telefonunu her gün kullandığı belirlendi. 

Yarısı zorbalık mağduru: Öğrencilerin yüzde 42.4’ü, internet kullanırken hoşlanmadıkları kişi veya içerikle karşılaşıp karşılaşmadıkları yönündeki soruya “evet” yanıtı verdi. Çocukların yüzde 42.4’ü hoşlanmadıkları bir kişi veya içerikle karşılaştıklarında aileleriyle, yüzde 38.2’si arkadaşlarıyla, yüzde 3.8’i öğretmenleriyle ve yüzde 2.4’ü polisle paylaştıklarını bildirdi. Buna karşın çocukların yüzde 31.4’ünün bu durumu hiç kimseyle paylaşmadığı ortaya çıktı. 

İlk sırada siber zorbalık: İnternette rahatsız olunan konuların başında yüzde 34.8 ile siber zorbalık geldi. Öğrencilerin sürekli olarak cinsel içerikli fotoğraf ve video görüntülerle karşılaştıkları, tanımadıkları insanlardan rahatsız edici mesajlar aldıkları ve hesabın ele geçirilmesi/dolandırıcılık gibi durumlara maruz kaldıkları ortaya çıktı.

YORUMLAR İNCİTİCİ

Öğrencilerin yüzde 16.7’sinin “Cinsel içerikli fotoğraf video veya mesajlar alıyorum” ifadesine farklı sıklıklarda maruz kaldığı, fotoğraf veya videoları kendisinden izinsiz olarak paylaşılmış olanların oranının ise yüzde 16.2 olduğu belirlendi. Araştırmada, siber zorbalık olarak değerlendirilen üç kategorideki durumlara (incitici yorum alma/izinsiz fotoğraf video paylaşımı/cinsel içerikli mesajlar alma) düzenli olarak uğrayan çocukların oranının yüzde 4 civarında olduğu görüldü. 

İNTERNET ÖNEMLİ

“İnternetin sizin için önem derecesini belirtiniz” sorusuna, çocukların yüzde 84’ü “önemli” yanıtı verdi.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon