AKP'li belediye başkanına taciz iddianamesi

AKP’li Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Mustafa Demirtaş iddiaya göre yanında çalışan D.K. ve N.Y. isimli kadınlara hem sözlü hem de fiziki tacizde bulundu.

Yayınlanma: 16.11.2023 - 03:00
AKP'li belediye başkanına taciz iddianamesi
Abone Ol google-news

Tacize uğrayan D.K. ve N.Y., Demirtaş hakkında Karadeniz Ereğli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Demirtaş hakkındaki iddiaların soruşturulması için başvurulan İçişleri Bakanlığı’nın izin vermesinin ardından harekete geçen Cumhuriyet Başsavcılığı, Demirtaş hakkında, ‘Sarkıntılık Yapmak Suretiyle Cinsel Saldırı ve Cinsel Taciz’ iddiasıyla iddianame düzenledi. 

SÖZLÜ VE FİZİKSEL SALDIRI

D.K.’nin, soruşturmayı yürüten savcıya verdiği ifadede Demirtaş’ın, sık sık kadınları odasına çağırdığını dile getirdi. D.K. ifadesinde, “Beni sık sık odasına çağırmaya başladı. Daha sonra telefonla arayarak dışarıda görüşmek istediğini söyledi. Kabul etmeyince bana, ‘Dışarıda görüşmek istemiyorsan benim evimde görüşebiliriz’ dedi. Başka gün ise Demirtaş’ın kendisini makamına çağırarak ‘İşin de benim, sevgilin de kocan da benim, sen sadece benimle ilgileneceksin’ şeklinde sözler söylediğini anlattı. D.K. ayrıca Demirtaş’ın kendisine sarıldığını ve zorla dudağından öptüğünü de ileri sürdü. D.K., ifadesinin devamında Demirtaş’ın kendisini farklı günlerde makam odasına çağırarak, “Kapıyı kapatırım seni bağlarım, kimse duyamaz seni”, “Senin her şeyin olacağım, sıkıntın da derdin de, insan insana lazım”, “Öp beni, karşılık ver diyorum sana” dediğini belirtti. Demirtaş’ın kendisine sarıldığını ve zorla dudağından öptüğünü, kendisini engellemeye çalışırken fiziksel tacizde bulunduğunu söyleyen D.K., Demirtaş’ın sözlü sarkıntılıklarına devam etmesi üzerine ses kaydı aldığını ve dosyaya delil olarak verdiğini dile getirdi.

DEMİRTAŞ SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Savcıya ifade veren Demirtaş, kadınların kendisine iftira attığını belirtti. D.K.’nın işe başladığından itibaren kadroya geçme talebinin olduğunu, kadro alamayınca daha önce geçirdiği trafik kazası nedeniyle bacağında meydana gelen fiziksel engel sebebiyle engelli kadrosuna geçmek istediğini anlattı. Demirtaş, genç kadının arkadaşlarıyla da geçinemeyen sorunlu bir personel olduğunu söyledi.

TACİZDEN YARGILANACAK

Kadının şikayeti üzerine hazırlanan iddianamede, Cumhuriyet Savcılığı, Başkan Demirtaş’ın “Sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı” ve “Cinsel taciz” suçlarından yargılanmasını talep etti. Savcılık, N.Y.’nin şikâyetiyle ilgili olarak ise soruşturma sonucunda, delil yetersizliğinden kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Kadınların avukatlığını yapan Yiğit Beşok, ‘kovuşturmaya yer yok’ kararına itiraz edeceklerini söyledi.


İlgili Haberler

En Çok Okunan Haberler