Babacan'dan Erdoğan'a: Ortaya çıkabilecek olayların bizzat sorumlusu Sayın Erdoğan olacak

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan 'siyasal şiddet' konusunda AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslendi, "Ülkenin şu andaki cumhurbaşkanı, siyasal şiddete karşı açık bir duruş ortaya koymazsa, bu ortamdan cesaret alanlar olacaktır. Ortaya çıkabilecek olayların da bizzat sorumlusu Sayın Erdoğan olacaktır" dedi.

12 Ekim 2021 Salı, 14:49
Babacan'dan Erdoğan'a: Ortaya çıkabilecek olayların bizzat sorumlusu Sayın Erdoğan olacak
Abone Ol google-news

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin altıncı il başkanları toplantısında siyasetin gündemindeki konulara ilişkin mesajlar verdi.

Konuşmasında parlamenter sistem ve yeni anayasa tartışmalarına değinen Babacan, “Tüm travmaları, korkuları, geride bırakacağımız yeni bir sistem inşa etmeyi hedefliyoruz. İnsan onuruna yakışır bir siyasal düzen için, akılcı politikalarla harekete geçmek için sabırsızlanıyoruz. Bu ülkede, sadece endişeli modernlerin veya endişeli muhafazakarların değil; tek bir insanın dahi endişeli olmaması için çalışmayı taahhüt ediyoruz" dedi.

"SORUMLUSU ERDOĞAN OLUR"

Ali Babacan, son dönemde tartışma konusu olan "siyasi cinayetler" konusuna ilişkin de “Hiç kimse, bu ülkenin sorunlarının çözümünü kaba kuvvette falan aramasın. Hiç kimse halkın iradesiyle inatlaşmasın. O dönemler geride kaldı. Türkiye, tüm sorunlarını konuşarak çözme kapasitesine sahip bir ülkedir. Söyleyecek sözü, yapacak işi olmayanların; sıkıştıkça tehdide ve şiddete başvuranların Türkiye’nin geleceğinde hiçbir yeri yoktur" diye konuştu.

Babacan, konuya dair AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a seslenerek “Siyasal şiddetin 80’li yıllar, 90’lı yıllardaki gibi yeniden hayatımıza girmesinden ülkem adına hicap duyuyorum. Bu tür olayların iktidar ortakları tarafından desteklenmesini, mazur görülmesini veya masumlaştırılmasını son derece vahim buluyoruz. Sayın Erdoğan’dan, derhal, siyasal şiddete karşı açık bir duruş ortaya koymasını talep ediyorum. Ülkenin şu andaki cumhurbaşkanı, siyasal şiddete karşı açık bir duruş ortaya koymazsa, bu ortamdan cesaret alanlar olacaktır. Ortaya çıkabilecek olayların da bizzat sorumlusu Sayın Erdoğan olacaktır" ifadelerini kullandı.

"YOL HARİTASI ÇALIŞILMALI"

DEVA Partisi Genel Başkanı, parlamenter sisteme geçiş konusunda DEVA Partisi'nin de yer aldığı 6 muhalefet partisinin sürdürdüğü görüşmelere ilişkin “Parlamenter sistem konusunda irade beyan eden siyasi partilerle çoklu görüşmelere başladık. Bu görüşmelerdeki hedef; anayasa değişikliğiyle ilgili konularda, en azından ilkeler bazında bir mutabakat sağlayabilmek. ‘Hele bir seçim olsun, sonrasında bakarız, birkaç senede de parlamenter sisteme geçeriz’ gibi işi zamana yayan yaklaşımı doğru görmüyoruz. Seçimlerden önce iyi bir hazırlık yapılır ve geniş bir mutabakat sağlanırsa, güçlendirilmiş parlamenter sistem için gereken anayasa değişikliğinin seçimlerden sonraki ilk 6 ay içinde hızlıca tamamlanabileceğine inanıyoruz. Anayasa değişikliğinin yanı sıra, siyasi partiler ve seçim yasalarındaki değişiklikler, Meclis İçtüzüğündeki değişiklikler ve özellikle de siyasi etikle düzenlemelerin çok önemli olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

Babacan konuyla ilgili ek olarak “Altı partinin mutabık kaldığı bir metin ortaya çıktıktan sonra, geçiş sürecinin yol haritasını çalışmak gerekir. Sadece parlamenter sistemi çalışıp hedef olarak ortaya koyarsak kâfi olmaz. O sisteme hangi aşamalarla ve nasıl bir takvim içerisinde geçileceğinin de seçimlerden önce çalışılıp ortaya konması istikrar ve öngörülebilirlik açısından son derece önemlidir.” vurgusu yaptı.