CHP'li Ali Mahir Başarır'dan 'Akkuyu'da radar' açıklaması: Erdoğan ve ilgili bakanlıkların haberi var mı?

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Mersin’de yapımına devam edilen Akkuyu Nükleer Santrali bölgesine, Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi tarafından radar sitemi kurulmak istenmesine ilişkin, “Kurulacak radar sistemi ülkemizin güvenliğini tehdit edebilir” dedi. CHP, konu ile ilgili Meclis Araştırma Önergesi verdi.

Yayınlanma: 21.10.2022 - 13:57
CHP'li Ali Mahir Başarır'dan 'Akkuyu'da radar' açıklaması: Erdoğan ve ilgili bakanlıkların haberi var mı?
Abone Ol google-news

CHP; Mersin’de yapımına devam edilen Akkuyu Nükleer Santrali bölgesine, Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi tarafından radar sitemi kurulmak istenmesi ile ilgili Meclis Araştırma Önergesi verdi.

“Yaklaşık 4 ay öncesinden Akkuyu Nükleer Santrali’nin bir ulusal güvenlik sorunu haline gelebileceğini'' söylediğini hatırlatan CHP’li Başarır, “Bölgede kurulmak istenen radar sisteminin ülkemizin ulusal güvenliğini zafiyete uğratabilme ihtimali yüksektir. Bu konu ulusal güvenlik politikalarımızla ne derecede örtüşüyor? Araştırılması elzem bir konudur'' dedi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ardından şöyle devam etti:

'CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN VE İLGİLİ BAKANLIKLARIN HABERİ VAR MI?'

''Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi yönetim kurulu üyesi bulunan Cüneyt Zapsu, Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi yönetiminin tüm iş ve işlemleri hakkında kendisinin asla bilgilendirilmediğini söylüyor. Bunun içinde Ankara Asliye Ticaret Mahkemesi’ne dava dilekçesi verdi. Şimdi buradan soruyorum Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Milli Savunma Bakanı’nın, Dışişleri Bakanı'nın, İçişleri Bakanı'nın kurulmak istenen bu radar sisteminden haberi var mı? Radar sisteminin ulusal güvenliğimiz bakımından ne derecede tehlike arz edip etmediği ilgili kurumlarca araştırılmış mı? Bu soruların acilen yanıtlanması gerek.

'HEM PAHALI HEM DE GÜVENSİZ'

Bir yandan neredeyse dünyanın en pahalı elektriğini 15 yıl boyunca kesintisiz alma garantisi vereceksiniz bir yandan da ülkemizin ulusal güvenliğini tehdit edebilecek radar sitemi kurulacak. Olası bir nükleer kazada insanlar ve doğa üzerinde yaratacağı ağır tahribat da cabası. Bu durum kabul edilebilir değildir.”


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler