Cumhuriyet'e konuşmuştu... Milli Savunma Bakanlığı Ahmet Üçok'a karşı harekete geçiyor

Hande Fırat, Milli Savunma Bakanlığı'nın İYİ Parti Genel Başkan Danışmanı Ahmet Zeki Üçok'un Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu'na yaptığı açıklamalarıyla ilgili suç duyurusunda bulunduğunu yazdı.

Yayınlanma: 28.02.2023 - 15:53
Cumhuriyet'e konuşmuştu... Milli Savunma Bakanlığı Ahmet Üçok'a karşı harekete geçiyor
Abone Ol google-news

Milli Savunma Bakanlığı, emekli Hakim Albay ve İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Zeki Üçok'un Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası dile getirdiği iddiaları ve eleştirileri yargıya taşıyor.

Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat, konuyla ilgili yazısında gelişmeyi şöyle duyurdu: 

"Ahmet Zeki Üçok, Cumhuriyet Gazetesi’ne yaptığı açıklamalarda hem deprem konusunda Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili hem de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın liyakatı ile ilgili iddiaları gündeme taşımıştı. İşte bu iddialar üzerine harekete geçen Milli Savunma Bakanlığı’nın, Askeri Ceza Kanunu’nun 95/4 maddesine göre amirlere, komutanlara güven hissini yok etmek, cihetinden bakanlık ve bakan adına suç duyurusunda bulunulduğu bilgisine ulaştım. Ayrıca bir de hakaret davası açma kararı verilmiş."

NE OLMUŞTU?

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, 11 ilde büyük yıkıma yol açan Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası askerin kışladan geç çıkarıldığı iddialarını dün (27 Şubat) "Depremin ortaya çıkardığı hastalık" başlıklı yazısıyla köşesine taşımıştı. Terkoğlu, İYİ Partili eski askeri Hâkim Ahmet Zeki Üçok'un konuyla ilgili hazırladığı değerlendirmeleri aktardı.

Terkoğlu’na yaptığı açıklamada Üçok, “Benim şöyle bir duyumum var. 2. Ordu Komutanı, 'Bir an önce depreme müdahale etmemiz lazım' demiş. 'Beklemede kalalım' denilince üzüntüden ağlamış” ifadelerini kullanmıştı.

Terkoğlu’nun “Depremin ortaya çıkardığı hastalık” başlıklı yazısından ilgili bölüm şöyle:

"Geçen hafta, eski asker Ahmet Zeki Üçok’la deprem meselesini konuştuk. Askerin depremlere müdahalesi konusunda çalışıyor, danışmanı olduğu İYİ Parti için bir politika oluşturmaya uğraşıyordu. En önemlisi elbette ilk 48 saatti. TSK’nin elinin kolunun nasıl bağlandığını anlattı. '2010 yılına kadar Türkiye’nin uyguladığı bir sistem vardı, bundan vazgeçildi' diyen Üçok, TSK’nin devre dışı bırakılarak bütün yetkilerin AFAD’da toplandığını anlattı. 'Emir komuta zinciri, Ankara’dan Adıyaman’a ulaşıncaya kadar ne yazık ki iki gün geçti' diyen Üçok, ilginç bir iddiada bulundu: 'Benim şöyle bir duyumum var. 2. Ordu Komutanı, bir an önce depreme müdahale etmemiz lazım demiş. Beklemede kalalım denilince üzüntüden ağlamış.'''

...

Üçok, Akar’ın açıklamasının bir kandırmaca olduğu kanısında: “Bakanın açıklaması çok uzun ama ilk 48 saatte sahaya sürdüğü askeri birliklerin sayısı çok kısa. Sadece iki tugay, beş uçak, iki helikopter, üç çıkarma gemisi ve iki fırkateynden ibaret. 2. Ordu’nun hangi birliklerinin katıldığını bile sayamamış.” Deprem bölgesinde her ilde en az 5 bin civarında asker olduğunu düşünürsek en az 50 bin asker mevcut. Ama Akar’ın ilk açıklamasına göre 3 bin 500 asker, bütün deprem bölgesinde göreve çıktı.

Üçok’un yaptığı hesaba göre, TSK’deki mevcut askeri personelin üçte biri Suriye ve Irak operasyonlarında. Üçok, 'Bu birliklerimiz en muharip ve hareket kabiliyetine sahip birliklerimiz. Şüphesiz ki ülke sınırları içinde olsalardı daha etkin olarak deprem felaketine müdahale edebilirlerdi. Buradan çıkan sonuç, Suriye meselesinin çözümlenmesinin ne kadar hayati olduğu' diyor."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler