Demokrat Partili Ekrem Eray Arda'dan iktidara: Amacınız ekonominin tabutuna çivi çakmak mı?

Demokrat Parti (DP) İstanbul İl Başkanı Ekrem Eray Arda, TBMM’de iktidarın verdiği önergeyle değişiklik yapılarak kurumlar vergisi mükelleflerine yüzde 10 ek vergi getirilmesini eleştirdi.

Yayınlanma: 10.03.2023 - 21:01
Demokrat Partili Ekrem Eray Arda'dan iktidara: Amacınız ekonominin tabutuna çivi çakmak mı?
Abone Ol google-news

TBMM Genel Kurulu’nda önceki gün, Bazı alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına dair Kanun Teklifi'ne AKP'nin verdiği önergeyle yeni madde eklendi.

Önerge ile “Kurumlar vergisi mükellefleri tarafından 2022 yılına ilişkin kurumlar vergisi beyannamesinde gösterilmek suretiyle, kurum kazancından indirim konusu yapılan istisna ve indirim tutarları ile indirimli kurumlar vergisine tabi matrahları üzerinden, dönem kazancı ile ilişkilendirilmeksizin yüzde 10 oranında; kurumlar vergisi istisnaları ile yurtdışından elde edilen ve en az yüzde 15 oranında vergi yükü taşıdığı tevsik edilen istisna kazançlar üzerinden ise yüzde 5 oranında tek seferlik ek vergi alınacak” maddesi eklendi.

Yeni düzenleme ile şirketlerin istisna ve indirimlerinin kaldırılması yoluyla şirketlerin bir defaya mahsus olarak ödeyeceği ek vergi tutarının 100 milyar lira civarı olması bekleniyor.

DP İstanbul İl Başkanı Ekrem Eray Arda, yazılı açıklama yaparak söz konusu değişikliği şöyle eleştirdi:

“99’dan beri 88 milyar TL’lik deprem vergisi toplanmış; depremle ilgili herhangi tedbir alınmamış, deprem için toplanan paralar Hazine'ye açtıkları delikleri yamamaya adanmış. Şimdi yıkılan şehirlerimizi ayağa kaldırmak için buldukları çözüm, şirketlere son dakika golü: ek vergi! Deprem yaralarını sarmak için kasa tamtakır olunca, geriye dönük kurumlar vergisi salmayı akıl etmişler. Nitelik artırıcı yatırım fikir ve projeler hayata geçsin diye yatırım teşvikleri taahhüt etmişsin, şimdi "Benim paramı geri ver" diyorsun. Üstelik geriye dönük!”

“Deprem vergisini yerinde kullanmayıp sözünü tutmamışsın. Geçmişe yönelik teşviklerin vergisini çıkararak bir sözünü daha tutmuyorsun. Tüm bunları da şirketlerin EYT ödemeleri için kaynak aradığı bir zamanda yapıyorsun. Amacınız ekonominin tabutuna son bir çivi çakmak mı?

Devlet, verdiği sözü tutmazsa bu ülkede kim niye yatırım yapacak? Aldığınız ek vergiye depremi bahane etmeyin, deprem parasını zaten topladınız. Devlet vatandaşına verdiği sözü tutar. Tutmalı, tutacak.” 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler