Dışişleri'nden İsrail'in 'yeni yerleşim' planlarına: Şiddetle kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Doğu Kudüste yeni yerleşim yerleri inşa etme girişimi üzerine 'kınama' açıklaması yaptı. Açıklamada, "İsrail’in yayılmacı zihniyeti, kalıcı barış zeminine ciddi zarar vermekte, uluslararası hukuk ihlallerine yenilerini eklemektedir" denildi.

Yayınlanma: 06.12.2023 - 16:46
Dışişleri'nden İsrail'in 'yeni yerleşim' planlarına: Şiddetle kınıyoruz
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanlığı, Gazze'de saldırıları sürdüren İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşim yerlerini genişletmesine yazılı bir açıklama ile "tepki" gösterdi.

"İsrail makamlarının, bir yandan Gazze’deki sivil halka yönelik barbarca saldırılarını sürdürürken, diğer yandan işgal altındaki Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşimleri genişletmesini şiddetle kınıyoruz" denilen Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şu ifadeleri kullanıldı: 

"İsrail’in Doğu Kudüs’te 186 dönümlük bir alan üzerinde yaklaşık 1.800 konut inşa edilmesine yönelik planı onaylaması hiçbir şekilde kabul edilemez.

İsrail güvenlik güçleri ve yerleşimcilerin Doğu Kudüs dâhil, Batı Şeria’da Filistinlilere yönelik gerçekleştirdikleri terör ve şiddet eylemleri, İsrail’in Filistin halkını ve devletini yıldırma ve yıpratma stratejisinin somut birer göstergesidir.

İsrail’in yayılmacı zihniyeti, kalıcı barış zeminine ciddi zarar vermekte, uluslararası hukuk ihlallerine yenilerini eklemektedir."

İsrailli sivil toplum kuruluşu Ir Amim'den bugün yapılan yazılı açıklamada, İsrail makamlarının Doğu Kudüs'ün Sur beldesinde 186 dönüm arazi üzerine 1792 konutun inşası için "Aşağı Kanal" adındaki yerleşim yeri projesini onayladığı ifade edilmişti.

 


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler