İndirimli su 'kamu zararı' sayıldı

AKP iktidarı döneminde kayyum atanan belediyelerdeki tartışmalı uygulamalarının ardı arkası kesilmiyor. Kars Belediyesi kayyumu, belediyenin HDP tarafından yönetildiği sırada içme suyu faturalarına yapılan yüzde 50 indirimin ‘kamu zararı oluşturduğu ve belediye gelirlerinin azalttığını’ öne sürdü. Kayyum, bu zararı karşılamaları için Meclis üyelerine tebligat gönderdi.

Yayınlanma: 18.11.2023 - 03:00
İndirimli su 'kamu zararı' sayıldı
Abone Ol google-news

Belediyenin Mali Hizmetler Müdürlüğü, içme suyu indirimi nedeniyle 16 Ağustos’ta toplandı. Müdürlük, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri tarafından 2 Aralık 2020’de hazırlanan mali rapora dikkat çekerek, belediyeye kayyum atanmadan önce yapılan indirim nedeniyle belediyenin zarar ettiğini öne sürdü.

Müdürlük, Meclis’te yer alan 25 meclis üyesinin bu zararı ödemesi için tebligat gönderdi. Söz konusu kararda “Kamu zararını ödememeniz halinde tahsil yoluna gideceği tebliğ olunur” denildi. 

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI!

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Kars Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, söz konusu durumu Meclis gündemine taşıdı.

Konuya ilişkin Cumhuriyet’e açıklamalarda bulunan Koçyiğit, şu ifadeleri kullandı:

“Bir belediyenin en temel görevi halka hizmet etmektir. Bu hizmeti de en ucuz ve nitelikli şekilde yapmaktadır. Ayrıca su evrensel bir haktır. Kayyum yönetimindeki belediyelerde neler yaşandığını biliyoruz. Van’da  Diyarbakır Bağlar Belediyesi’nde kayyumların neler yaptığını görüyoruz. Belediyelerin rant olarak görüldüğü bir yerde halkın ucuz hizmet almasını ‘kamu zararı’ olarak görmesi ve ucuz su politikasının bir suçmuş gibi davranılması kabul edilemez.”


En Çok Okunan Haberler