'Kadınların tüm alanlarda karşılaştığı sorunlar araştırılsın' önergesine AKP ve MHP'den ret

İYİ Parti’nin, “Kadınların başta eğitim olmak üzere tüm alanlarda karşılaştığı sorunların her yönüyle araştırılması, tespiti, alınacak önlemlerin belirlenmesi ve bu önlemlerin hayata geçirilmesi” amacıyla verdiği Meclis Araştırması önergesi, bugün TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedildi.

Yayınlanma: 08.03.2023 - 17:56
'Kadınların tüm alanlarda karşılaştığı sorunlar araştırılsın' önergesine AKP ve MHP'den ret
Abone Ol google-news

TBMM'de İYİ Parti Grubu, “Kadınların başta eğitim olmak üzere istihdam, kültür, psikoloji, sağlık vesaire tüm alanlarda karşılaştığı sorunların her yönüyle araştırılması, tespiti, alınacak önlemlerin belirlenmesi ve bu tedbirlerin hayata geçirilmesi” amacıyla TBMM Başkanlığı'na Meclis Araştırması önergesi verdi.

İYİ Parti, önergenin bugün gündeme alınmasını önerdi.

Öneriyi açıklamak üzere söz alan İYİ Parti Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında bile hâlâ kadınların eğitimden, siyasetten, iş hayatından özel yaşama birçok farklı kulvarda sorunlarının olmasından ve bunları konuşuyor olmaktan hepimiz utanmalıyız bence. Hayatın tüm alanlarında kadınlara yönelik bir eşitsizlik söz konusu; 8 Mart’ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmasının altında yatan sebep de aslında basitçe bu. Bu bir farkındalık yaratma ve gerçekçi çözümler için adım atma günüdür. Gelin, biz de bugün yeni bir adım daha atalım” dedi.

"KİMSE BİZE ÇİÇEKSİNİZ, BÖCEKSİNİZ, CENNET AYAKLARINIZIN ALTINDA DEMESİN"

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, “Şiddet devam ediyor ve patriarkal sistem devam ettiği sürece tüm dünyada da şiddet bitmeyecek, sona ermeyecek; biz bunu biliyoruz ama işte biz, buna karşı yürüyoruz, buna karşı mücadele ediyoruz. Kimse bize ‘çiçeksiniz’, ‘böceksiniz’, ‘cennet ayaklarınızın altında’ falan gibi laflar etmesin, bizim ihtiyacımız olan şey hamaset değil, gerçekten şiddetin sona ermesi, haklarımızın uygulanması ve mücadeleye saygı duyulması. İşte, bu yüzden her 8 Mart sokaklarda olacağız, her 8 Mart mücadeleyi yükselteceğiz ve kentlerimizi de hayatlarımızı da yeniden kuracağız. Yaşasın 8 Mart” dedi.

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, “Gündemimiz kadınların hayatın her alanında mücadele etmek zorunda kaldıkları sorunlar. Biz kadınlar, 8 Mart’ı bu yıl yaşadığımız deprem felaketinde yitirdiğimiz kadınlara ve bugün o bölgede çok zor koşullar içinde hayata tutunmaya çalışan kadınlara atfediyoruz” dedi.

AKP GRUBU YİNE KENDİNİ ÖVDÜ

AKP Tekirdağ Milletvekili Çiğdem Koncagül, İyi Parti’nin önergesi üzerine aldığı sözde, “Türkiye’de son yirmi yılda kadınlarla ilgili yaptığımız sosyal, ekonomik, siyasi reformlara baktığımızda kadına yönelik olarak yapılan çalışmaların aslında ülkemizin önünü açtığını görüyoruz ve bugün parlamento başta olmak üzere kamusal alanda kadınlar önemli görevler alabiliyorsa bu başarısının arkasında yirmi yıllık büyük bir emek ve mücadele vardır” dedi.

REDDEDİLDİ

İYİ Parti Grubu’nun önerisi, AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler