PM yarın son toplantısını yapacak: CHP’de 100. yıl affı

Kılıçdaroğlu’nun helalleşme sürecini 100. kuruluş yıldönümü nedeniyle partiye taşıyarak disiplin cezası alanların bağışlanmasını önerdiği belirtildi.

Yayınlanma: 24.10.2023 - 04:00
PM yarın son toplantısını yapacak: CHP’de 100. yıl affı
Abone Ol google-news

CHP Parti Meclisi (PM), kurultay öncesi son toplantısını yarın düzenleyecek. Toplantının gündem maddelerinden biri de partinin 100. kuruluş yıldönümü nedeniyle disiplin cezası alanların bağışlanma isteğiyle ilgili prensip kararının görüşülmesi olacak.

CHP kurmayları, “Partide disiplin cezasıyla ilgili bağışlama yetkisi PM’dedir. Daha önce disiplin cezası alan kişiler buraya başvurabiliyor. PM de bu disiplin cezasını kaldırabiliyor. Burada önerimiz; toptan bir bağışlanma. Ancak burada iki istisna konu var. Birisi kadına karşı işlenen suçları, diğeri de yüz kızartıcı suçlar. Kemal Bey, her zaman tekrarladığı helalleşme süreci kapsamında parti içinde de böyle bir gündem önerdi. Partinin 100. yılında bir iç barışma önerisi. Buna şu ana kadar parti içinden de kimse olumsuz bir tepki göstermedi. Herkes yerinde bir öneri olduğunu düşünüyor” dedi.

PM’nin alacağı prensip kararına göre; partide disiplin cezası alan kişiler başvurmaları halinde “bağışlanabilecek.” PM üyelerinin çoğu bağışlanma konusunda henüz bir ismin başvuru yapmadığını belirtiliyor.

TANJU ÖZCAN İSMİ ÖNE ÇIKIYOR

Ancak yeni disiplin cezası alan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın adı bu süreçte öne çıkıyor.

Partinin mevcut yönetiminden isimler konuyla ilgili “Tanju Bey de konuşuluyor, başkaları da olabilir ama şahsa özel bir konu değil. Genel anlamda parti içi verilen cezalara bir bağışlamadan söz ediyoruz” diyor.

Partide değişimi savunanlar da “Partiye eleştirileri nedeniyle ihraç edilenler gelebilir ama partiye uygun olmayan davranışta bulunanlar zaten affedilmeyecektir” değerlendirmesini yapıyor.

Bu arada CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Özcan ve Mehmet Sevigen isimleri için bağışlama olup olmayacağına ilişkin soruya “Bireysel, isim bazında bir çalışma yok. Bunun için talep gelmesi lazım” yanıtını verdi.

ÖZCAN: ÜÇ PARTİDEN TEKLİF VAR

CHP’den ihraç edilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, partideki af çalışmalarıyla ilgili "Karar seni de bağlıyor denilirse; o zaman meclis üyelerimizle, buradaki arkadaşlarla, parti örgütlerimizle, konuşup değerlendirme yaparız. Benim bir yere gittiğim yok. CHP’liyim zaten, şu an hukuki bağım yok” dedi.

Üç siyasi partiden resmi teklif geldiğini açıklayan Özcan, “Başka bir partiye sıcak bakmıyorum. Geçecek olsaydım; AK Parti, MHP beni havada kapardı. CHP’ye döner miyiz, dönmez miyiz belli olsun ama başka bir partiden aday olmayacağım; bu kesin" dedi.


En Çok Okunan Haberler