Rabia Naz’ın ölümünün üzerinden 5 yıl geçti ancak sorumlular bulunmadı: Kızımın katilleri sokakta geziyor

11 yaşındayken yaşamını yitiren Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan, “Acımızla beraber, adaletsizlikle de mücadele etmek zorunda bırakıldık” dedi.

Yayınlanma: 12.04.2023 - 04:00
Rabia Naz’ın ölümünün üzerinden 5 yıl geçti ancak sorumlular bulunmadı: Kızımın katilleri sokakta geziyor
Abone Ol google-news

Giresun’un Eynesil ilçesinde 5 yıl önce henüz 11 yaşındayken şüpheli şekilde yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan’ın bugün ölüm yıldönümü. Naz, 12 Nisan 2018’de evinin önünde yaralı bulunup kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Baba Şaban Vatan’ın kızını kaybetmesinin ardından olayın aydınlatılması için verdiği hukuk mücadelesi Türkiye’nin gündemine oturmuştu. İncelemeler sonucunda Rabia Naz’ın ölümünün intihar ya da yüksek yerden düşme olduğu iddia edilse de baba Şaban Vatan, kızına araba çarptığını ancak AKP Giresun Milletvekili Nurettin Canikli’nin devreye girmesiyle olayın üstünün kapatıldığını öne sürmüştü. Canikli ise Şaban Vatan hakkında üç ayrı dosyadan suç duyurusunda bulunmuş ve Vatan’a 1 yıl 8 ay hapis cezası ve 8 bin 840 Türk Lirası da para cezası verilmişti. Mahkeme hükmün açıklanmasını geri bırakmıştı. Olayın üzerinden 5 yıl geçmesine karşın Rabia Naz’ın katilleri henüz bulunamadı.

"HEPSİ BİLİNİYOR"

Beş yıl boyunca yaşadıklarını Cumhuriyet’e değerlendiren Şaban Vatan, “Bu süreçlerin sebebi şu anki mevcut iktidarın bizlere karşı oluşturmuş olduğu baskılı sistemdir. Bu süreçte hükümlü duruma da geldik, hapis cezaları da aldık ama katillerin hepsi sokakta geziyor. Rabia Naz’ımızın dava sürecinde ismi geçen Nurettin Canikli’nin aday gösterilmedi. Nadir Kadirova’nın ölümünde ismi geçen Şirin Ünal aday gösterilmedi. Demek ki bu kişiler biliniyor. Blindiği halde bu kadar süre korunmuşlar ve bizim canımızı yakmışlar” dedi.

"ACIMIZ BÜYÜK"

Yıllar geçmesine karşın acılarının ilk günkü gibi taze kaldığını belirten baba Vatan, “Tek istediğimiz adalet. Rabia Naz’ın, Oğuz Arda Sel’in ölümlerinin ardında siyasi isimler var. Bunlardan dolayı sorumlular serbest bırakıldı. Bizler acımızla beraber, adaletsizlikle mücadele etmek zorunda bırakıldık” diye konuştu.

CANİKLİ AKP LİSTELERİNDE YER ALMADI

Rabia Naz’ın ölümünde ismi geçen AKP Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, yeni dönemde AKP’nin miletvekili listelerinde yer almadı. Öte yandan evinde görevli olarak çalışan Nadir Kadirova’nın şüpheli bir şekilde ölü bulunduğu AKP Sinop Milletvekili Şirin Ünal da yeni dönemde AKP listelerinde kendisine yer bulamadı.

Öte yandan, Rabia Naz’ın hayatını ve ölümünden sonra yaşananları konu alan “Yokluk” isimli belgesel Naz’ın ölümünün beşinci yılında bugün saat 20.00’de YouTube’da yayımlanacak.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler