Son dakika... İstanbul'da 'casus' operasyonu: 7 kişi gözaltına alındı

Son dakika haberi... İstanbul'da, edindikleri bilgileri İsrail istihbarat servisi MOSSAD’a sattıkları iddia edilen 7 kişi gözaltına alındı.

Yayınlanma: 05.03.2024 - 09:52
Son dakika... İstanbul'da 'casus' operasyonu: 7 kişi gözaltına alındı
Abone Ol google-news

MİT ve İstanbul Emniyeti'nin ortak operasyonuyla, edindikleri bilgileri MOSSAD'a sattıkları iddiasıyla 7 şüpheli gözaltına alındı.

Operasyonda gözaltına alınanlar arasında, zaman zaman televizyonlar programlarına katılan emekli 1'inci sınıf Emniyet Müdürü Hamza Turhan Ayberk de bulunuyor.

Buna göre MİT, özel dedektif Ayberk'in para karşılığı MOSSAD'a bilgi sızdırdığını belirledi. Ayberk'in, aldığı talimatlar üzerine Türkiye'deki Ortadoğulu şahıs ve şirketler hakkında bilgi derlediği tespit edildi.

Ayberk'in, MOSSAD'a bilgi temin etmek için aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu şahıslardan ekip kurduğu belirlendi.

'GİZLİ UYGULAMALAR' KULLANDI

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, yapılacak işlerle ilgili Belgrad'da 2019'da, MOSSAD'dan eğitim aldığı öğrenilen Ayberk, İsrail gizli servisi tarafından önce basit işlerde kullanıldı.

Hamza Turhan Ayberk, MOSSAD'ın yönlendirmesiyle gizli haberleşme uygulamaları kullanırken, resmi kayıtlara yansımaması için ödemeleri de kripto para cinsinden aldı.

Bilgi sızdırmanın yanı sıra tehdit ve takip eylemlerinde de bulunan Ayberk'in, hedefindeki kişilerin araçlarına yerleştirdiği takip cihazıyla konumlarını anlık olarak MOSSAD'a aktardığı, bu kişileri taciz ettiği ve zaman zaman tehditlerde bulunduğu öğrenildi.

BAKAN YERLİKAYA'DAN AÇIKLAMA 

Operasyon sonrası İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'dan bir açıklama geldi. Bakan Yerlikaya, “Uluslararası Casusluk Faaliyetlerinin Tespit ve Deşifresine yönelik İstanbul’da eş zamanlı olarak İsrail İstihbarat unsurlarına karşı düzenlenen “KÖSTEBEK-2” operasyonunda 7 şüpheli yakalandı. Ülkemiz sınırları içinde yürütülmek istenen casusluk faaliyetlerine asla izin vermeyeceğiz. Tek tek yakalayıp adalete teslim edeceğiz” açıklamasını yaptı.

 

 

 

.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler