Alaçatı Ot Festivali ‘Öz’e döndü

Çeşme Belediyesi tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen, Ege coğrafyasına özel otların ve yöresel yemeklerin yer aldığı Alaçatı Ot Festivali başladı. Bu yıl "Şevketi Bostan” teması ve "Öz’e Dönüş" konseptiyle düzenlenen festivalin yerli ve yabancı birçok ziyaretçi yoğun ilgi gösterdi.

Yayınlanma: 18.04.2024 - 16:57
Alaçatı Ot Festivali ‘Öz’e döndü
Abone Ol google-news

İzmir’de Çeşme Belediyesi tarafından bu yıl “Öz’e Dönüş” temasıyla 13’üncüsü düzenlenen Alaçatı Ot Festivali lezzetli ve renkli etkinliklerle başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, eşi Öznur Tugay, Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli, CHP Çeşme İlçe Başkanı Sait Kavasoğulları’nın katılımıyla açılışı yapılan festival kapsamında Şefler Meydanı’nda şevketi bostan otu ile lezzetli yiyecekler yapıldı.

Ege otları ve bu otlarla hazırlanan eşsiz lezzetlerle keyifli anlar yaşattığı festivalin ilk gününe yerli ve yabancı turistler yoğun ilgi gösterdi.

OTELLER DOLDU

Pazar gününe kadar sürecek festivalde stantları gezen Cemil Tugay, “Festival kapsamında ‘Öz’e Dönüş’ temasıyla birlikte hem öz kültürümüzü yaşatmak hem de Alaçatı’yı yerli ve yabancı turistlere göstermek için bir dizi etkinlik düzenlendi” dedi. Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli ise “Bugün festivalimizin ilk günü ve bayram sonrası olmasına rağmen otellerimiz dolu. Bu sene ilk defa diğer senelerde yapılmayan etkinlik alanları kurduk. Çocuklara, gençlere, kadınlara özel etkinliklerimiz var. Sokak sanatçılarımız, sanat sokağımız, edebiyat ve söyleşiler gibi pek çok alanda yeniliklerimiz var. Heyecanlıyız” diye konuştu.

SERGİLER, SÖYLEŞİLER YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

“Şevketi Bostan” temasıyla gerçekleştirilen Alaçatı Ot Festivali stantların açılışı ile başladı. Ege’nin enfes otlarının bulunduğu stantlar ilk günden yoğun ilgi gördü.

Festivalin ilk gününde Ziraat Yüksek Mühendisi Ahmet Keçeci eşliğinde Sakız Ağacı dikimi yapıldı. Şefler Meydanı’nda ‘Şevketi Bostanlı Lezzetler’ kapsamında Şef Ayşenur Mıhçı, Emrah Köksal Sezgin, Hüseyin Pancar yemek yapım atölyeleri gerçekleştirdi. 

Köstem Otel’de İbrahim Topal “Alaçatı’da Tarımın Dünü, Bugünü ve Yarını”, Hülya-Engin Önen, “Mübadele Köyü Alaçatı ve Bilinmeyen Lezzetleri”, Hasan Tütüncüoğlu, “Sakız Bitkisinin Kozmetik ve Şifa İçin Kullanımı” Sibel Önbaş da “Bitkilerin Şifasını Şerbet Kültürümüzle Günümüz Mutfağına Taşımak” adlı söyleşileri düzenlendi.

Edebiyat Buluşmaları kapsamında ise Çamlıkuyu Meydanı’nda yazarımızı Sinan Meydan ve Özlem Gürses okuyucularla bir araya gelerek keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi. 


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler