Bodrum kaçak yapılaşmaya savaş açtı

Bodrum Belediye ilçe genelinde kaçak yapılaşmaya karşı yürüttüğü mücadeleyi meydana gelen deprem felaketlerinin ardından artırarak sürdürdü. 2019'dan bugüne 796 kaçak yapıyı yıkan ekipler son olarak da Ortakent Mahallesi'ndeki ‘doğal karakteri korunacak alan’ içinde yer alan ruhsatsız ve kaçak inşa edilen blokları yıktı.

Yayınlanma: 02.03.2023 - 14:28
Bodrum kaçak yapılaşmaya savaş açtı
Abone Ol google-news

Muğla’nın Bodrum’da kaçak yapılaşmaya göz açtırmayan belediye ekipleri yıkım işlemlerini sürdürüyor. Ahmet Aras’ın göreve geldiği 2019 yılında bugüne kadar 796 yapının yıkımı yapılırken 4 bin 84 yapıda mühürleme işlemi uygulandı. Yasal sürçleri tamamlanan kaçak yapılar belirlenen plan dahilinde yıkılırken tebligatlara uyan çok sayıda mal sahibi ise yıkımı kendisi gerçekleştirdi. Bu kapsamda Bodrum Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri Ortakent Mahallesi Kemer Mevkiinde, “doğal karakteri korunacak alan” içinde ruhsatsız ve kaçak olarak inşa edilen 6 Blok yapının 2’sini yıktı. 

RUHSATSIZ İNŞAATA BETON YOK

Kaçak yapılaşmayla ilgili tespit, mühürleme, yüksek para cezaları, yıkım kararları, suç duyurusu, yıkım vb. tüm yasal işlemleri Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından titizlikle uygulanırken ruhsatsız ve kaçak yapılaşmanın önüne geçebilmek için son olarak ilçedeki beton firmalarına “ruhsat alınmayan inşaatlara beton verilmemesi” konusunda tebliğde bulunuldu. 

“İMAR AFFI BEKLENTİSİ KAÇAK YAPIYI ARTIRDI”

Kaçak yapılaşmanın önüne geçebilmek için çalışmaların kararlılıkla süreceğini ifade eden Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Özellikle son bir yılda imar affı beklentisiyle artan kaçak yapılaşma ile yaşanan tahrifatı engellemek için var gücümüzle çalışıyoruz. Ayrıca doğal karakteri korunacak ve tarımsal alanların yasadışı parsellenerek kooperatif hissesi şeklinde satışıyla kaçak yapılaşma teşvik edilmektedir. Belediye olarak mevcut yasalar çerçevesinde, Bodrum için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler