Cumhuriyet gündeme getirmişti: TÜGVA yurdunda apar topar 'tabela' değişikliği

Bayrampaşa, Muratpaşa Mahallesi’nde bulunan ve TÜGVA tarafından 'öğrenci yurdu olarak kullanıldığı öne sürülen' binanın Cumhuriyet tarafından gündeme getirilmesinin ardından; bina tabelasında 'değişikliğe' gidildi. Son olarak, Bayrampaşa Meclis Üyesi ve Grup Başkan Vekili Avukat Atilla Özen, söz konusu 'hayalet yurt' için belediyenin ne kadar kira ödediğini soru önergesi olarak Meclis'e sunmuştu.

16 Ekim 2021 Cumartesi, 12:45
Cumhuriyet gündeme getirmişti: TÜGVA yurdunda apar topar 'tabela' değişikliği
Abone Ol google-news

Son olarak, gazeteci Metin Cihan'ın ortaya çıkardığı 'torpil listesi' ile tartışılan, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın Yüksek İstişare Kurulu üyesi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Bayrampaşa'daki 'hayalet yurt' ile gündemde.

KİRASINI BELEDİYE ÖDÜYORDU

İlk olarak 2015'te Bayrampaşa İlçe Meclisi'nde gündeme gelen ve geçen yılki Denetleme Kurulu raporlarında, belediye kasasından her ay 44 bin TL ödendiği ortaya çıkan yurt binası için, Bayrampaşa Meclis Üyesi ve Grup Başkan Vekili Avukat Atilla Özen bir soru önergesi sunmuştu.

'BİR HAYALET YURT GİBİ'

Cumhuriyet'e konuşan Özen, söz konusu binanın Bayrampaşa Belediyesi'ne ait olmadığını, belediyenin bulduğu bir yeri kiralayıp vakfa yurt olarak tahsis ettiğini aktarmıştı.

"Burası, bu ilçede bir hayalet yurt gibi" diyen Özen, "Kimse bu yurdun ne yaptığını, ne iş yaptığını bilmiyor. Hiçbir etkinliğine şahit değiliz. İnternet sitelerinde de bu yurt var mı yok mu belli değil. Araştırıldığında sadece 1-2 anca geçiyor. Bir de TÜRGEV'e verilmiş. CHP grubu, bu konuya 2015'te de karşı çıkmıştı. TÜRGEV'le alakalı soru işaretlerinin olduğunu ve Kredi Yurtlar Kurumu ile bunun yapılması gerektiğine dikkat çekmişti. Normalde yasa gereği belediyede bir ortak bir işbirliği yapılması gerekiyordu. Ama böyle yapılmadı. Belediye alıp tahsis etti, kendisinin olmamasına rağmen" diye konuşmuştu.

APAR TOPAR 'TABELA' DEĞİŞİKLİĞİ

Haberimizin ardından, öğrenci yurdu olarak kullanıldığı öne sürülen ve kirası belediyenin kasasından ödenen söz konusu binada apar topar tabela değişikliğine gidildi.

Binadaki TÜGVA tabelası kaldırılarak, yerine otel tabelası asıldı.