‘Ezgi’deki kurguyu Furkan’da da yapıyorlar’

6 Şubat depremlerinde Gaziantep Nizip’te yalnızca Furkan Apartmanı yıkıldı. 51 kişiye mezar olan binanın 6. duruşması önceki gün tamamlandı. İki müteahhidin firari olduğu duruşmanın ara kararında kolon kesme şüphesine karşın dükkân sahibi tutuklu sanıklar N.A., F.Ö. ve E.Ö. tahliye edildi. Kayıp yakınları, sanıkların tahliye olmasına ve firari müteahhitlerin avukatının “kayıp aileler avukatı” gibi açıklama yapmasına tepki gösterdi.

Yayınlanma: 05.05.2024 - 04:00
‘Ezgi’deki kurguyu Furkan’da da yapıyorlar’
Abone Ol google-news

6 Şubat depremlerinde Gaziantep'in Nizip ilçesinde yalnızca Furkan Apartmanı yıkıldı. 51 kişiye mezar olan binanın davasında 6. oturum önceki gün tamamlandı. İki müteahhitin firari olduğu duruşmada verilen ara kararda kolon kesme şüphesine rağmen dükkan sahibi tutuklu sanıklar N.A., F.Ö. ve E.Ö. tahliye edildi. Duruşma sonrası firari müteahhitlerin avukatı Mesut Çakar, “kayıp yakınlarının avukatı” olarak basına verdiği demeçte karara tepki gösterdi. Kayıp yakınları ise, kolon kesme şüphesi olan sanıkların tahliye olmasına ayrı, firari müteahhitlerin avukatının “kayıp aileler avukatı” olarak açıklama yapmasına ayrı tepki gösterdi. 

“FİRARİLERİN AVUKATI”
Binada yaşamını yitiren Emre Şahin ve ailesinin avukatı Figen Peri Cumhuriyet’e konuştu. “Av. Mesut Çakar’ın, Furkan Apartmanı’nda yaşamını yitiren 51 vatandaşımızın ve enkaz altında kalarak yaralanan vatandaşların avukatı olmadığını belirten Av. Peri, “Kendisi, Ezgi Apartmanı’nda olduğu gibi Furkan Apartmanı’nın firari olan müteahhitler A.D.S. ve H.H. S.’nin avukatıdır” dedi. Peri, sözlerine şöyle devam etti:

"ACILARI SUİSTİMAL EDİYOR"

Peri, sözlerine şöyle devam etti: “Ceza Muhakemeleri Kanuna göre ceza yargılamasında menfaat çatışması nedeni ile hem sanık vekili hem mağdur vekili olunması mümkün değildir. Av. Mesut Çakar’ın temsil ettiği firari müteahhitler A. D. S. Ve H. H. S., KTÜ’den gelen raporda depremde binanın çökmesinde; başta Rölöve ve projedeki taşıyıcı sitem elaman sayısı ve boyut uyumsuzluğu, İnşaatta kullanılan malzemenin dayanıksızlığı, statik proje içeriğinin yetersiz ve uyumsuz olması gibi nedenlerle asli kusurlulardır.

Av. Çakar, firari müvekkilleri olan firari müteahhitleri cezai sorumluluktan kurtulabilmeleri için ‘Furkan Apartmanında yakınlarını kaybedenlerin avukatı’ olarak basına röportaj vermek suretiyle firari müvekkilleri lehine basında algı oluşturup onları kurtarmaya çalışmaktadır. Bu avukatın bu şekilde gazete haberinde yer alması, acıları suiistimal edilen yakınlarını kaybedenleri daha da kahretmektedir. Kayıp yakınlarının talebi açıktır:  Bilirkişi raporu ile asli kusurları tespit edilen fenni mesul Y. Ş. Y., dükkan kullanıcıları N.A., F.Ö. ve E.Ö., ile binayı denetlemekle görevli olan, yapı ruhsatında proje kontrollerinde sorumlu olan kamu görevlilerinin hepsinin bir an önce cezalandırılması.”


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler