‘Hatay hepimizin şahsi meselesi’

Hatay’da depremin üzerinden yaklaşık dokuz ay geçmesine karşın birçok sorun devam ediyor. Ancak çeşitli demokratik kitle örgütleri ve kurumlar da bölgeye dikkat çekmek için farkındalık yaratacak projeler geliştirmeyi sürdürüyor.

Yayınlanma: 31.10.2023 - 04:00
‘Hatay hepimizin şahsi meselesi’
Abone Ol google-news

Asrın felaketinde büyük yıkım yaşayan Hatay'da, deprem felaketi nedeniyle bölgeyi terk etmek zorunda kalan vatandaşların bölgeye geri dönmesi, gençlerin ve kadınların yeniden ekonomik ve sosyal hayata kazandırılması, yeni iş fırsatları yaratılması, bölgede bulunan girişimcilerin Türkiye ve dünya girişimcilik ekosistemine entegre edilmesi amacıyla ve Habitat Derneği ile Sabancı Topluluğu şirketleri iş birliğiyle Sabancı Hatay Kuluçka Merkezi açıldı.

Sabancı Holdingin üç yıl önce başladığı Cumhuriyet Seferberliği kapsamında destek verdiği proje açılışında konuşan Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, "Bölgedeki vatandaşlarımız için tüm ekonomik ve sosyal hayat yerle bir oldu. Bugün hâlâ, Hatay nüfusunun yaklaşık üçte biri şehirlerinden uzakta. Şunu unutmamalıyız: Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün meşhur sözündeki gibi; Hatay her bir Cumhuriyet sevdalısının, tüm Türkiye’nin, hepimizin ‘şahsi meselesi" dedi. Alper ayrıca Cumhuriyet'in yüzüncü yılının en iyi Cumhuriyet için çalışarak ve üreterek kutlanacağını söyledi."BÖLGEDE ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK"

Bölgeden hiç ayrılmadıklarını ve ayrılmayacaklarını belirten merkezin proje sahibi Habitat Derneğinin Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ise Hatay'ın demografik yapısının korunması gerektiğine ve bunun için eğitim ve kalkınmanın önemine dikkat çekti. Etkinlik sonrası Cumhuriyet'e özel açıklamalarda bulunan Hazır, şunları söyledi:

"Habitat Derneği olarak depremin ilk gününden itibaren bölgede çalışmalarımıza başladık, ilk hafta temel ihtiyaçların karşılanması için İstanbul ofisinde yardımları organize ettik, köylere temiz su ihtiyacını karşılamak için içme suyu konteynerleri kurduk, depremin ilk ayından itibaren bölgedeki kalkınma için başta Hatay olmak üzere Hatay, Malatya, Kahramanmaraş ve Adıyaman'da konteyner kentlerde çocuklar için 40 metrelik teknoloji sınıfları kurduk. Yarını Kodlayanlar projesi kapsamında bir gezici aracımızla köylerde çocuklara yönelik eğitimlere devam ediyoruz, Türkkonfet, Sedefed ortaklığı ile Hatay’da 300 konteynerde oluşan yaşam alanları oluşturduk. 13 kadın kooperatifine finansal ve teknoloji desteği vererek kadınların güçlenmesini destekledik."Hatay benim şahsi meselemdir" diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi "Hatay bizim de şahsi meselemizdir" sloganı ile Sabancı Holdingin desteği ve KAGİDER ve Hatay Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile Cumhuriyet'in 100. yılında Hatay Kuluçka Merkezini açarak oradaki girişimciler ve demokratik kitle örgütleri için ortak çalışma alanı oluşturduk. Amacımız depremin yaralarını sarmak için bölgenin kalkınmasına destek vermek, gençlerin kapasitelerini geliştirerek istihdam edilebilirliklerini sağlamak. Bölgede bundan sonrada çalışmalarımız yoğun olarak devam edecek."


En Çok Okunan Haberler