Hatay’da yurttaşlardan hem iktidara hem yerel yönetime tepki: 'Biz ölürken yoktunuz'

Antakya’da yapılan anma etkinliğinde depremzede yurttaşlar yerel yönetimi ve iktidarı protesto etti.

Yayınlanma: 07.02.2024 - 04:00
Hatay’da yurttaşlardan hem iktidara hem yerel yönetime tepki: 'Biz ölürken yoktunuz'
Abone Ol google-news

Antakya’da demokratik kitle örgütleri 6 Şubat 04.17’de Köprübaşı’nda bitecek biçimde bir “sessiz yürüyüş” yapacaklarını açıklamışlardı. Buna karşın yürüyüşe günler kala Hatay Valiliği aynı saatte aynı yerde ve aynı isimle kendilerinin program yapacaklarını duyurdu. 

Bunun üzerine demokratik kitle örgütleri, Yunus Emre Parkı’nda bitecek alternatif bir yürüyüş yapacaklarını duyurdu. Ancak yürüyüşe saatler kala polisler tarafından parka giden yolların kapatılması nedeniyle kitlenin büyük bir bölümü Köprübaşı’ndaki törene yöneldi. Sunucunun tören takdimi sırasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın geldiğinin duyurmasıyla başlayan protestolar tören boyunca sürdü. Törende İstiklâl Marşı ve saygı duyurusu kapsamında Atatürk’ün adının söylenmesiyle protestoların yerini bir anda alkışlar aldı. Kitle tarafından sık sık “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Hatay benim şahsi meselemdir” ile “Hükümet İstifa” ve “Lütfü Savaş istifa” sloganları atıldı.

"ACIMIZI YAŞAMAMIZA İZİN VERİN"

Törende en çok tepkiyi ise sunucunun “Deprem sonrası Hatay’a her türlü destek verildi” sözleriyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a atıf yapılması ve dini görevlinin “Çok şükür ki kimse aç değil açıkta değil” ifadeleri aldı. Törendeki bazı güvenlik görevlileri ile yurttaşlar arasında gerginlik yaşanırken görevlilerin “bu eleştirilerin yeri değil” sözlerine “6 Şubat sonrası günlerdir olmayanlar mı ne zaman ne yapacağımıza karar verecek. Acımızı yaşamamıza izin verin” sözleriyle tepki gösterdi. 

Etkinlik boyunca iktidara ve Bakan Koca’ya tepki gösteren yurttaşlar, Lütfü Savaş tercihi nedeniyle CHP lideri Özgür Özel’e ve beraberindeki ekibi de sloganlarla protesto etti. Yurttaşlar Koca’nın sözlerine sık sık “Sesimizi duyan var mı?” sloganıyla tepki gösterdi. 

ZAN: BİZİ TERK ETTİNİZ

Eski milli futbolcu Gökhan Zan törene katılan iktidar temsilcilerine “3 gün bizi terk ettiniz ölüme” sözleriyle tepki gösterdi. Tepkiler nedeniyle hem iktidar hem de muhalefet yetkilileri tören alanından hızlıca ayrıldı. Etkinlik yaşamını yitiren yurttaşlar anısına Asi Nehri’ne karanfil atılmasıyla son buldu.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler