Katliama engel olacak yasa önerisi geliyor

Yaşam savunucuları ve yurttaşlar, bir yıl önce doğaya yönelik işlenen suçların önlenmesi ve suçluların cezalandırılmasına ilişkin Ekokırım Yasası teklifi hazırladı.

Yayınlanma: 25.10.2023 - 04:00
Katliama engel olacak yasa önerisi geliyor
Abone Ol google-news

İklim Adaleti Koalisyonu bileşenleriyle birlikte hazırlanan yasa teklifi ile birlikte 25 bin ıslak imza toplandı. Yaşam savunucuları toplanan binlerce imzayla 28 Kasım’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gidecek.

Cumhuriyet’e açıklamalarda bulunan İklim Adaleti Koalisyonu’ndan İlksen Dinçer Baş, Türkiye’de ekokırımın suç olarak sayılması için bu kampanyayı başlattıklarını söyledi. Baş, “Bizim yurttaşlar olarak bir yasa teklifi vermeye hakkımız yok. Ancak 100 bin imza toplayabilen cumhurbaşkanı adayı olabiliyor. Biz de dilekçe hakkımızı kullanarak içine de Ekokırım Yasası teklifini yerleştirerek Meclis’e gideceğiz” dedi. 

YASADA NELER VAR?

Türkiye’nin dört bir yanında devam eden ekolojik yıkımların önüne geçmek isteyen yurttaşların hazırladığı yasa teklifinde şu maddelere yer verildi:

  • Bütün bir ekosistemde kısa vadede telafisi mümkün olmayacak zarara yol açma tehlikesi doğuran kişiye müebbet hapis cezası verilir.
  • Birinci fıkradaki suçun taksirle işlenmesi halinde ise on beş yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur.
  • Ekokırım suçunun işlenmesi sonucu bütün bir ekosistemde kısa vadede telafisi mümkün olmayacak zarar meydana gelmişse, fail hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına; suçun taksirle işlenmesi halinde 20 yıl hapis cezasına hükmolunur.

En Çok Okunan Haberler