Kızılay Başkanı Kerem Kınık'tan Binali Yıldırım’ın kardeşine karşı 'paralel şube'

Kızılay’da Erdoğan Ailesi'nin desteklediği Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ın, Binali Yıldırım’ın kardeşi İlhami Yıldırım'a karşı 'paralel şube' kurduğu ve gizli raporlar hazırlattığı iddia edildi.

Yayınlanma: 19.02.2023 - 11:14
Kızılay Başkanı Kerem Kınık'tan Binali Yıldırım’ın kardeşine karşı 'paralel şube'
Abone Ol google-news

Kızılay’da uzun bir süredir büyük bir iktidar kavgası yaşandığı iddia edildi. 2021 bütçesi 8 milyar TL’yi bulan ve devasa bir bütçeyi yöneten Kızılay’da, Erdoğan Ailesi ile Yıldırım Ailesi'nin karşı karşıya geldiği öne sürülüyor.

GİZLİ RAPOR HAZIRLANDI

BirGün’den İsmail Arı'nın haberine göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a en yakın isimlerden olan Binali Yıldırım’ın kardeşi İlhami Yıldırım, 2009 yılında Kızılay Çekmeköy Şube Başkanlığı ve 2013 ile 2019 yılları arasında da Kızılay İstanbul Şube Başkanlığı görevlerini yürüttü. İlhami Yıldırım, 2019 yılında da üçüncü defa Kızılay İstanbul Şube Başkanlığı görevine seçildi.

Emine Erdoğan ile Bilal Erdoğan’ın desteklediği öne sürülen Kızılay Başkanı Kerem Kınık ise, Kızılay’ın İstanbul Şubesi’ni yeniden İlhami Yıldırım’a ve ekibine teslim etmek istemedi. Kınık, İlhami Yıldırım’ın dışında Binali Yıldırım’ın kızı Büşra Bahar Köylübay gibi aile üyeleri ile akrabalarının da yönetiminde yer aldığı Kızılay’ın İstanbul Şubesi için 2019 yılında, Kızılay Teftiş Kurulu Başkanlığı’na “gizli” ibareli bir rapor hazırlattı. 

BirGün’ün ulaştığı raporda, İlhami Yıldırım’ın üç dönem kuralına takıldığı, buna rağmen şube başkanlığına aday olarak kazandığı ve bunun Kızılay Tüzüğü’ne aykırı olduğu kaydedildi.

"GÖREVDEN ALINMALARI GEREKİYOR"

Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın da imzasının yer aldığı raporda, Kızılay Genel Merkezi’nden gönderilen iki ayrı yazıya rağmen İlhami Yıldırım’ın 3 Şubat 2019’daki kongrede aday olup seçildiği, Yıldırım’ın Kızılay Merkez direktif ve talimatları aykırı iş ve işlem yürüttüğü, Genel Merkez’in bildirim ve uyarılarını dikkate almadığı ifade edildi. Raporda, İlhami Yıldırım’ın başkanı olduğu Kızılay İstanbul Şubesi yönetimini görevden alınması gerektiği ve bunun için de Kızılay Yönetim Kurulu kararı alınacağı belirtildi.

İTİRAZLARA RAĞMEN İLHAMİ YILDIRIM GÖREVDEN ALINDI

Yıldırım ekibi ise, bu duruma, “İlhami Yıldırım, bir dönem Kızılay Çekmeköy Şubesi’nin, iki dönem ise Kızılay İstanbul Şubesi’nin başkanlığını yaptı. Bu nedenle İstanbul Şube Başkanlığı için üç dönem kuralına takılmıyor, yeniden şube başkanı olabilir” diye itiraz etti. Ancak bu gelişmenin ardından İlhami Yıldırım görevinden alındı, Kızılay İstanbul Şubesi’nde 28 Nisan 2019’da yeniden kongre yapıldı. İlhami Yıldırım’ın desteklediği ekip seçimi kazandı, Mehmet Uğurelli Kızılay İstanbul Şube Başkanı oldu.

İLHAMİ YILDIRIM'IN EKİBİ YALNIZLAŞTIRILDI

Ortaya çıkan tüm skandallara karşın Erdoğan Ailesi'nin desteğini sürdürdüğü Kızılay Başkanı Kerem Kınık, yenilgiyi kabullenemedi ve İstanbul’da paralel bir şube kurdu. İstanbul İl Merkezi Şubesi ismi verilen Kızılay şubesinin başına da İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin AKP’li Meclis Üyesi Kadem Ekşi getirildi. Tüm ilçe şubeleri, İstanbul İl Merkezi Şubesi’ne bağlandı, Kızılay Genel Merkezi de tüm iş ve işlemleri bu şube üzerinden yürütmeye başladı. İlhami Yıldırım ekibinde olan Kızılay İstanbul Merkezi Şubesi de paralel şube kurulmasıyla yalnızlaştırıldı.

İstanbul’da Yıldırım Ailesi, Kızılay İstanbul Merkez Şubesi’nin yönetimini destekliyor. Hatta İlhami Yıldırım ile Büşra Bahar Köylübay deprem bölgesinde İstanbul Merkez Şubesi’nin çalışmalarına katılıyor. Kerem Kınık’ın ekibi ise paralele şube olarak adlandırılan Kızılay İl Merkezi Şubesi’nde faaliyet gösteriyor.

BİNALİ YILDIRIM ÇEKİŞMEYE DAHİL OLMUYOR

Binali Yıldırım’ın ise, Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın Erdoğan Ailesi tarafından desteklenmesi nedeniyle bu çekişmeye doğrudan dahil olmadığı iddia ediliyor. Ancak, Kerem Kınık’ın Yıldırım Ailesi'ni Kızılay’da saf dışı bırakmak için paralel bir şube kurması ile İlhami Yıldırım için gizli raporlar hazırlatmasının uzun süredir tartışıldığı öne sürülüyor.

Yıldırım Ailesi üzerinde kurulan bu baskıdan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Kerem Kınık’a tam destek verdiği belirtilen Emine Erdoğan ve Bilal Erdoğan’ın haberinin olmamasının da pek mümkün olmadığı ileri sürülüyor.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler