Ödemiş ve Kınık'ta orman yangını

İzmir'in Ödemiş ve Kınık ilçelerinde orman yangını çıktı. Ödemiş yangını yapılan müdahalelerle 7 saat sonra söndürülürken, Kınık yangını sabah saatlerinde havadan ve karadan yapılan müdahaleler sonrası kontrol altına alındı.

Yayınlanma: 26.07.2023 - 14:51
Abone Ol google-news

İzmir'in Ödemiş ve Kınık ilçesinde saat 14.00 sıralarında iki orman yangını çıktı.

Ödemiş'in Küçükkavulcuk Mahallesi'nde saat 13.56'da henüz bilinmeyen bir nedenden ormanlık alanda yangın çıktı. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre; alevlere 2 uçak 4 helikopter, 15 arazöz 4 su ikmal aracı ve 2 dozer ile müdahale edildi. Yangının hafiflemesiyle hava araçları Kınık yangınına sevk edildi. Kara araçlarıyla alevler 7 saat sonra kontrol altına alındı.  

Ödemiş yangını

BAŞKAN ERİŞ'TEN AÇIKLAMA

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, "Yılın en sıcak gününde Küçük Avulcuk yakınlarında çıkıp Bozdağ yoluna doğru ilerleyen yangın, 7 saatin sonunda yoğun çabalarla kontrol altına alındı. Bu sıcak günlerde en ufak bir kıvılcımın bile gözümüzün nuru ağaçlarımıza ve ormanlarda yaşayan canlılarımıza verebileceği zararları unutmayalım, her zamankinden daha dikkatli olalım… dedi.

22 HAVA ARACIYLA MÜDAHALE

Kınık'ın da İbrahimağa Mahallesi'nde de saat 14.13'te orman yangını başladı. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ekipler 2 uçak 5 helikopter, 20 arazöz 5 su ikmal aracı ve 3 dozer ile alevlere ilk müdahaleyi yaptı.

Çevre il ve ilçelerden gelen ekiplerle saat 16.30 itibariyle alevlere 7 uçak 15 helikopter, 50 arazöz 20 su ikmal aracı ve 7 dozer müdahale ediliyor. Tedbir amaçlı 3 mahallenin tahliyesine karar verildi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı: "Kınık orman yangını gece boyunca havadan ve karadan etkin müdahalemiz sonucunda kontrol altına alındı" dedi ve soğutma çalışmalarının sürdüğünü aktardı.

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler