Son dakika: Taliban heyetiyle görüşme sonrası Çavuşoğlu'ndan açıklama

Son dakika gelişmesi... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan’daki yönetimi ele geçiren Taliban heyetiyle görüştü. Ziyaret sonrası açıklama yapan Çavuşoğlu, "Türkiye'ye gelmek istediler, bilgi dün akşam geldi, kendilerini davet ettik" ifadelerini kullandı.

14 Ekim 2021 Perşembe, 17:37
Son dakika: Taliban heyetiyle görüşme sonrası Çavuşoğlu'ndan açıklama
Abone Ol google-news

Taliban heyeti temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Taliban hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki'nin de aralarında olduğu 7 kişilik heyet, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu başkanlığındaki Türk heyet ile görüşme gerçekleştirdi.

Katar'dan aktarmalı olarak İstanbul'a gelen Muttaki ve heyet, saat 14.20 sularında yine hava yoluyla Ankara'ya ulaştı ve ardından burada konaklayacakları otele giriş yaptı. Heyet daha sonra Dışişleri Bakanlığı'na geçerek Çavuşoğlu başkanlığındaki Türk yetkililerle bir araya geldi. Bu ziyaret, Taliban ile Türkiye arasındaki ilk üst düzey temas oldu.

Çavuşoğlu, Afganistan geçici hükümeti Dışişleri Bakan Vekili Muttaki başkanlığındaki heyetin Türkiye ziyaretlerine ilişkin açıklamalarda bulunarak, "Türkiye'ye gelmek istediler, bilgi dün akşam geldi, kendilerini davet ettik. İlgili kurumlarımızla beraber bir görüşme gerçekleştirdik. Afganistan'daki son durum hakkında bilgiler aldık. Türkiye olarak düşüncelerimizi paylaştık" dedi.

Çavuşoğlu'nun açıklamaları şu şekilde:

  • (Taliban heyetinin ziyareti) Türkiye'ye gelmek istediler, bilgi dün akşam geldi, kendilerini davet ettik. İlgili kurumlarımızla beraber bir görüşme gerçekleştirdik. Afganistan'daki son durum hakkında bilgiler aldık. Türkiye olarak düşüncelerimizi paylaştık.
  • Uluslararası topluma şu andaki Taliban yönetimiyle angajmana girmenin önemini anlatıyorduk. Tanımak farklı, angajman farklı bir şey.
  • Afganistan ekonomisinin çökmemesi gerekiyor.
  • Terörle mücadele önemli. Boşluk olursa terör örgütlerinin saldırılarını arttıracağını görüyoruz.
  • Diğer taraftan da başında beri şu andaki Taliban yönetimine tavsiyelerde bulunduk. Batılılar gibi ders verir gibi ön şartlar söyleyerek değil. Taliban dışındaki tüm etnik gruplardan kişilerin de yönetime davet edilmesinin önemini bir kere daha anlattık.
  • Kızların eğitimi ve kadınların iş hayatında çalışabilmesi tavsiyelerimizi paylaştık. Bizim orada yaşayan, dönmek isteyen vatandaşlarımız ile ilgili konuları gündeme getirdik. Başkonsolosluklarımızın tekrara açılması için beklentilerimizi dile getirdik. Düzenli uçuşların başlaması için güvenlik konusunda beklentilerimizi bir kez daha kendilerine anlattık.
  • Taliban heyeti, Diyanet İşleri Başkanlığı ile de görüşme gerçekleştirecek.