Yunanistan'dan yeni provokasyon: Türkiye'ye yakın adalara askeri sevkıyat gerçekleştirdi

Yunan donanmasına ait çıkarma gemilerinin gayri askeri statüdeki Midilli ve Sisam adalarına ABD tarafından hibe edilen askeri araçları sevk ettiği anlar Türk İHA'ları tarafından görüntülendi.

Yayınlanma: 25.09.2022 - 11:55
Yunanistan'dan yeni provokasyon: Türkiye'ye yakın adalara askeri sevkıyat gerçekleştirdi
Abone Ol google-news

Yunanistan'ın Gayri Askeri Statüdeki Adalar'a (GASA) yönelik uluslararası hukuku çiğneyen faaliyetleri görüntülendi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Ege'de görev uçuşu icra eden Türk Silahlı Kuvvetlerine ait İHA'lar bir hareketlilik tespit ederek, Yunanistan'a ait iki çıkarma gemisinin Midilli ve Sisam'a seyir halinde olduğunu belirledi.

Söz konusu gemilerin GASA statüsündeki Midilli'ye 23, Sisam'a ise 18 taktik tekerlekli zırhlı araç sevkıyatı gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Zırhlı araçların ABD tarafından Dedeağaç Limanı'na gönderilen araçlardan olması dikkati çekti.

'KABUL EDİLEMEZ'

Güvenlik kaynakları, 18 Eylül ve 21 Eylül'de yaşanan bu olayları Yunanistan'ın Türkiye'ye yakın adaları silahlandırmaya ve GASA statüsünü ihlal etmeye devam ettiğinin en açık göstergesi olarak nitelendirdi.

GASA'lara özellikle ABD tarafından hibe edilen silahların yerleştirilmeye çalışıldığını ifade eden kaynaklar, yapılan diyalog ve iyi komşuluk çağrılarına karşı NATO'da müttefik olan Yunanistan'ın uluslararası hukuk ve müttefiklik ruhuna aykırı bu saldırgan eylemlerini "asla kabul edilemez" olarak değerlendirdi.

Yunanistan'ın bu iki adanın gayri askeri statüsünü uzun yıllardır ihlal ettiğini, buralara silah konuşlandırdığını vurgulayan güvenlik kaynakları, bu son sevkıyatlarla da ABD'nin hibe ettiği taktik tekerlekli zırhlı araçlarla bu adalardaki araçların bazılarını değiştirdiğine dikkati çekti.

Türkiye'nin sorunların diyalog ve uluslararası hukuk kapsamında çözüme ulaşmasına yönelik çabalarının yanı sıra çözüm için bir araya gelinmesine yönelik davetlerini hatırlatan kaynaklar, "Yunanistan'ın tüm davetlere karşılık toplantılara dahi katılmaması ve bu tarz provokasyonları yapması tansiyonu kimin artırdığının, kimin uzlaşmaz, saldırgan ve hukuksuz faaliyetler içinde olduğunun açık göstergesidir" değerlendirmesinde bulundu.

MİDİLLİ VE SİSAM ADALARI

Midilli ve Sakız adaları 1923 Lozan Barış Antlaşması’nın 12 ve 13’üncü maddeleri gereği gayri askeri statüde yer almaktadır.

Antlaşma gereği adalarda sadece kolluk kuvveti bulundurulmasına karar verilerek, askerlerin konuşlanması ve adalarda tahkimat yapılması yasaklanmıştır.

Ancak söz konusu iki ada, Yunanistan tarafından silahlandırılmış ve askerileştirilmiştir.

Yunanistan 1952'den bu yana gayri askeri statüdeki 23 adanın tümünü silahlandırmış ve askerileştirmiştir.

Yunanistan ayrıca, gayri askeri statüdeki adalarda askeri birlikler konuşlandırmış ve çeşitli kara, hava ve deniz üsleri kurmuştur.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler