Yıkımı böyle savundu: ‘Müteahhitlikte ilk dönemimizdi’

Kahramanmaraş merkezli depremlerde Antakya’da iki bloğu yıkılan Farklı Yaşam Rende Sitesinde yeni bir gelişme yaşandı. Farklı Yaşam Rende Sitesi enkazında beş yakınını kaybeden Ali Şenak, “Arif Sami Rende’nin oğlu Sedat Rende’nin kendisine “Yıkılan iki blokta da statik hesabında yanlışlık oldu. Müteahhitlikteki ilk yıllarımızdı, fark edemedik” dediğini belirtti. Öte yandan Rende’lerin Farklı Yaşam’dan sonra yaptıkları Rende Modern Evler de depremde yıkılırken 12 yurttaş yaşamını yitirdi.

Yayınlanma: 02.03.2023 - 04:00
Yıkımı böyle savundu: ‘Müteahhitlikte ilk dönemimizdi’
Abone Ol google-news

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin en çok yıkıma yol açtığı yerlerden Antakya’da iki bloğu yıkılan Farklı Yaşam Rende sitesi ile ilgili sular durulmuyor. Kreş yapımı için kolonların kesilmesi nedeniyle binanın yıkılmasına ilişkin iddiaları da kapsayan soruşturmada mal sahibi şirketin başındaki Arif Sami Rende tutuklandı. Farklı Yaşam Rende sitesinde kızını, damadını ve en büyüğü beş yaşında 3 torununu kaybeden Ali Şenak, tutuklanan Rende’nin oğlu Sedat Rende ve müteahhit Fevzi Yılmaz’ın kardeşi Cuma Yılmaz ile yaptığı görüşmeleri Cumhuriyet’e anlattı. Sedat Rende tarafından ilk olarak 27 Şubat’ta arandığını belirten Şenak, "Sedat Rende görüşmemizde bana Rende ailesi olarak bir kusurlarının bulunmadığını tüm sorumluluğun Fevzi Yılmaz'a ait olduğunu söyledi. Yıkılan iki blokta da statik hesabında yanlışlık olduğunu ve kendilerinin müteahhitlikte ilk yılları olduğu için bu hatayı fark edemediklerini iletti” dedi. Öte yandan Rende grubunun diğer projelerinden Rende Modern evler depremde yıkılırken 12 yurttaş yaşamını yitirdi. Rende Esenpark ise ağır hasarlı durumda. 

“KOLONDA 15 CM DELİKLER AÇILDI”

Rende’nin iddiaları üzerine Fevzi Yılmaz’a ulaşmaya çalıştığını ama ulaşamayınca kardeşi Cuma Yılmaz ile 1 Mart’ta görüştüğünü belirten Şenak, Yılmaz’dan şöyle bir yanıt aldığını söyledi:

“İddialar doğru değil. Rendeler B Blok altındaki daha küçük tasarlanan kreşi genişletmek için kolonların etrafına 8 - 10 cm arayla 15 cm derinliğinde delikler açtılar ve kapı açmak için duvarları yıktılar. Şikayetlerimiz üzerine de kolonları alçı, sıva vs ile doldurarak kusurlarını örtmeye çalıştılar. Oysa binanın acilen ya güçlendirilmesi ya da yıkılması gerekiyordu. Muhtemelen ikili ilişkileri sayesinde de takipsizlik kararı çıkardılar.”


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler