Abone Ol google-news

Ali İhsan Yavuz sözlerini inkâr etti, "Kanıtlasınlar istifa edeyim" dedi

İstanbul seçimleri sonrası CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'nun belediye başkanlığını kazanmasının ardından seçimin iptal edilme sürecinde aktif rol alan ve "Hiçbir şey olmamış ise biz diyoruz ki kesinlikle bir şeyler oldu" söylemiyle dikkat çeken AKP'li Ali İhsan Yavuz, şimdi de bu sözleri söylemediğini iddia etti. Yavuz, "Kanıtlasınlar istifa edeceğim" diyerek şaşkınlık yarattı.

09 Şubat 2020 Pazar, 18:19

AKP Adapazarı İlçe Teşkilatı’nın düzenlemiş olduğu ‘Teşkilat Buluşması’ programına AKP Genel Başkan Yardımcısı ve AKP Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz da katıldı. Bir konuşma yapan ve CHP’ye yüklenen Yavuz, CHP'nin, hakikat sonrası, yalanın siyaseti, gerçeğin anlamsızlaştırılması, değersizleştirilmesi ve bunun üzerine inşa edilen bir kültür olan 'post-truth' kültürüyle hareket ettiğini iddia etti.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın da bu kültür sayesinde başkanlığını kazandığını belirten Yavuz, post-truth kültürünün yansımalarını CHP’de gördüklerini söyledi. Kendisine ait ‘Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu’ söylemini de CHP’lilerin ürettiğini, böyle bir sözün olmadığını söyleyerek şaşkınlık yaratan Yavuz, ispat ettikleri takdirde istifa edeceğini belirtti.

CHP'nin post-truth kültüründen beslendiğini vurgulayan Yavuz, “Bizi tanımayan, bizi bilmeyen ya da aslında bizi iyi tanıdığı için korkudan ne yapacağını şaşıran ve bir anlamda manipülasyonun kurumsallaşmış bir görüntüsü halinde karşımızda duran bir CHP zihniyeti var. Onlar konuşacak, biz çalışacağız ve bu böyle devam edecek. Şu anda dünyada revaçta olan post-truth kültürünün en önemli yansımasını CHP zihniyetinde görüyoruz. CHP zihniyeti ezbercidir, sadece tribünlere oynar, tüm enerjisini hakikatin önemsizleşmesi için harcar. CHP post-truth kültüründen beslenir. Post-truth; 2016 yılında Oxford sözlüğü tarafından yılın kavramı seçilmiştir. Bu post-truth kültüründen beslenerek Trump seçimi kazanmıştır maalesef. Türkiye’de de bunun yansımalarını maalesef CHP’de görüyoruz. Post-truth şu demek; hakikat sonrası, yalanın siyaseti, gerçeğin anlamsızlaştırılması, değersizleştirilmesi ve bunun üzerine inşa edilen bir kültür. Post-truth kültüründen besleniyor CHP. Oxford sözlüğü tarafından yılın kavramı seçildi, aslında çok uzun süredir CHP’nin bunu nasıl uygulamaya çalıştığını bilseydi yılın en iyi, asrın en iyi post-truth kültüründen beslenenin de CHP olduğunu ilan ederdi” dedi.

İstanbul seçiminin Ekrem İmamoğlu tarafından kazanılmasının ardından oy çalındığını iddia eden ve “Hiçbir şey olmadıysa bir şeyler oldu” söyleminde bulunan Yavuz, bu sözün kendisine ait olmadığını söyleyerek şaşkınlık yarattı. Oysa Yavuz’un bu sözleri video görüntüleriyle sabit.

"İSPAT ETSİNLER İSTİFA EDECEĞİM"

Kendisine atfedilen sözü CHP’nin ürettiğini, böyle bir sözün olmadığını söyleyen Yavuz, “Ne oluyor bilmiyorum hani bana atfedilen meşhur bir söz var ya; hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu diye. Bunu da CHP’liler üretti, ben ses çıkartmıyorum diye bakmayın. Burada da söylüyorum eğer benim böyle bir sözüm varsa, gocunduğum için söylemiyorum çok da hoşuma gidiyor ve gıda da alıyorum açıkçası. Çünkü bunlarla uğraşsınlar yani sakız lazım, biz de işimizi yapalım. Ama bunu kendileri ürettiler, yok böyle bir söz. Bana birisi ispat etsin, ben istifa edeceğim. Ama eğer CHP ispat edemeyecek ise ve istifa edeceklerse onlardan bir tane ayakta kalmaz, hepsi düşmüş olur” şeklinde konuştu.