Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek için yürüyüşe polis engeli

Abone Ol google-news

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in cenazesinin Kayseri'ye uğurlanması öncesinde Gazi Mahallesi'nde yapılmak istenen yürüyüş engellendi, çok sayıda kişi gözaltına alındı. Olaylar sırasında Gazi Cemevi'nin içine de biber gazı atıldı.

08 Mayıs 2020 Cuma, 12:01

Girdiği ölüm orucuna 323’üncü gününde son vermesinin ardından kaldırıldığı hastanede dün hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in cenazenin memleketi Kayseri’ye gönderilmesi öncesinde Gazi Mahallesi polis tarafından çevrelendi.

Gökçek’in naaşı hastane morgundan alınıp dün Gazi Cemevi’ne getirilmişti. Cenazesinin Kayseri’ye gönderilmesi öncesinde Gökçek için yürüyüş yapılmak istenmesi nedeniyle cemevinin etrafı polis tarafından çevrelendi. Cemevinin her iki girişine TOMA konumlandırılırken, çevredeki yollar polisler tarafından tutuldu. 

26 KİŞİ GÖZALTINDA

Cemevindeki cenaze törenine katılmak isteyenlere giriş izni vermeyen polis bazı kişileri gözaltına aldı. Halkın Hukuk Bürosu tarafından, gözaltına alınanlar arasında İbrahim Gökçek'in babası Ahmet Gökçek'in olduğu bilgisi daha sona düzeltildi.  Düzeltmede, "İbrahim'in babası Ahmet Gökçek şu anda gözaltında değildir. İbrahim'in cenazesini almaya gitmektedir" denildi.

Grup Yorum üyeleri, avukatlar Seda Şaraldı, Didem Baydar Ünsal ve Doğa İncesu ile Fırat Kıl, Dilan Ekin, Sevda Kurban, Beyhan Gün, Baki Can İşık, Rıdvan Akbaş ve Bahar Ertürk’ün Vatan Caddesi’ndeki Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü açıklandı. Halkın Hukuk Bürosu sosyal medyadan “Gazi Karakolundaki 2 si çocuk toplam 26 kişiye sosyal mesafe kuralı ihlalinden dolayı 1000 er tl para ceza kestikten sonra serbest bırakacaklar” duyurusunda bulundu.

CENAZESİNİ POLİS GÖTÜRDÜ

Gözaltıların ardından Gökçek'in cenazesi polisler tarafından morg kapısına getirilen cenaze aracı ile götürüldü.

CEMEVİNE GAZ BOMBASI

Halkın Hukuk Bürosu'nun Twitter hesabından paylaşılan videoda ise "Avukat arkadaşlarımızın, İbrahim Gökçek'in ailesinin ve Grup Yorum üyelerinin bulunduğu cemevine gaz atılıyor" denildi. 

Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşım şöyle:

ÜLKÜ OCAKLARINDAN TEHDİT

İbrahim Gökçek’in cenazesinin Kayseri’ye getirilmesi öncesi Kayseri Ülkü Ocakları Başkanı sosyal medyadan tehdit mesajı yayınladı. Kayseri Ülkü Ocakları Başkanı Serdar Turan, Gökçek’in cenazesinin Kayseri’ye getirilmesini ve cenaze töreni düzenlenmesini engelleyeceklerini öne sürerek “Eğer böyle bir eyleme teşebbüs ederlerse bundan sonra başları da vücutlarında olmayacaktır. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki Türk’ün yumruğu balyoz gibi tepelerine inecektir” ifadelerini kullandı.