Kılıçdaroğlu, Kamer Genç'i andı

Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kamer Genç’in ölümünün beşinci yılı dolayısıyla paylaştığı mesajda “Yaşamını cumhuriyet değerlerine adayan, Türk Siyasi hayatına büyük katkıları olan, öngörüleriyle geleceğe ışık tutan değerli siyaset insanı Kamer Genç'i aramızdan ayrılışının 5’inci yıl dönümünde saygı, rahmet ve özlemle anıyorum” dedi.

22 Ocak 2021 Cuma, 12:10

Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabı üzerinden eski CHP milletvekili Kamer Genç’i andı. Paylaştığı videoda, Kamer Genç’e ait fotoğraflar ve “saygıyla anıyoruz” ifadeleriyle CHP logosu yer aldı. Kılıçdaroğlu’nun mesajı şöyle:

“Yaşamını cumhuriyet değerlerine adayan, Türk Siyasi hayatına büyük katkıları olan, öngörüleriyle geleceğe ışık tutan değerli siyaset insanı #KamerGenç'i aramızdan ayrılışının 5’inci yıl dönümünde saygı, rahmet ve özlemle anıyorum.”

KAMER GENÇ ÖLÜMÜNÜN 5. YILINDA ANILIYOR

CHP’li eski milletvekili Kamer Genç, 5 yıl önce 22 Ocak 2016'da hayatını kaybetmişti. Görev yaptığı süre boyunca da sürekli gündemde olan siyaset dünyasının renkli simalarından Kamer Genç kimdir? 

Cumhuriyet Halk Parti’li eski Tunceli Milletvekili Kamer Genç, ölümünün 5. yıl dönümünde anılıyor. Bir süre pankreas kanseri tedavisi gören ve 22 Ocak 2016’da tedavi gördüğü hastanede 75 yaşında hayatını kaybeden Genç kimdir? İşte siyasetin renkli simalarından biri olan Kamer Genç’in hayatı…

KAMER GENÇ KİMDİR?

Kamer Genç, 23 Şubat 1940’ta Tunceli'nin Nazimiye ilçesine bağlı Ramazanköy'de doğdu. Babasının ismi Ali, annesinin ismi ise Hadice idi. Başarılı bir öğrencilik hayatı geçiren Genç, 1960'da Ankara'da Maliye Okulu'na yatılı olarak girdi. Ancak okulun tamirata alınması nedeniyle öğrenimine bir süre Tunceli Lisesi'nde devam etmek zorunda kaldı. Ardından Maliye Okulu'na geri döndü. Bir yandan babasının yanında çalışan Genç, bu dönemde kardeşi Hıdır’ı kızamık hastalığından kaybetti. 1966'da Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi'ni (Şu anki adıyla Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) bitirdi. Okulla birlikte Maliye Bakanlığı'nda staj yaptı ve Bingöl'e vergi kontrol memuru olarak atandı. 

1966 yılında girdiği Danıştay sınavını kazanan tek isim oldu. 1974-1976 yılları arasında Paris'te bulundu. Danıştay Tetkik Hakimliği ve Danıştay Savcılığı görevlerini yaptı. Danıştay'daki görevi 12 Eylül'ün ardından son bulan Genç, 1981 yılında Tunceli'den Danışma Meclisi Üyeliği'ne ve Başkanlık Divanı kâtip üyeliğine seçildi. 

1966'da Danıştay sınavını kazanınca köyüne dönerek, ilkokuldan beri tanıdığı ve Tunceli Lisesi'nde beraber okuduğu Sevim Genç'i ailesinden istetti; Sevim Genç'in babası durumu olumsuz karşıladı. Ankara'nın Solfasol köyünde öğretmenlik yapmakta olan Sevim Genç, babasının olumsuz görüşlerine karşın Kamer Genç'in evlilik teklifini kabul etti ve 1967 yılında evlendiler. Çiftin Seçkin ve Seçil isimli iki çocukları oldu.

1983'te çok partili yaşama yeniden dönüşle birlikte siyaseti sürdürme kararı alan Genç, Tunceli'den bağımsız milletvekili adayı olmaya karar verdi. Ama Danışma Meclisi'nde adaylığı veto edildi. 1983-1987'de mali müşavirlik yaptı. Ardından 4 dönem milletvekili seçildi. 1993'ten 1995'e kadar, 1996'dan 1999'a kadar ve 2001-2002 arası TBMM Başkanvekilliği yaptı. 2002 seçimlerinde DYP'nin barajın altında kalması dolayısıyla milletvekili seçilemedi. 2007 seçimlerine ise bağımsız olarak katılıp milletvekili seçildi. 1 Haziran 2010 tarihinde eski partisi CHP'ye geri döndü. Genç, aynı zamanda iyi düzeyde Fransızca biliyordu.

2015 yılında bir süre pankreas kanseri tedavisi gören Tunceli eski milletvekili Kamer Genç 22 Ocak 2016 tarihinde tedavi gördüğü hastanede 75 yaşında hayatını kaybetti.

VASİYETİNİ VEFATINDAN 4 GÜN ÖNCE BİLDİRMİŞTİ

CHP Tunceli eki Milletvekili Kamer Genç iyileşememesi durumunda kesinlikli memleketi Tunceli’nin Nazimiye ilçesine bağlı Ramazan Köyü’nde gömülmek istediğini vasiyet etmişti. Naaşının Tunceli’ye, tabutuna sarılı Türk bayrağı ile götürülmesini isteyen Kamer Genç'in yakınları ile CHP Genel Merkezi yetkilileri, Ankara’da yapılan törenin ardından eski milletvekilini vasiyet ettiği üzere Tunceli'nin Nazımiye ilçesine bağlı Ramazan Köyü'nde toprağa vermişti.