Spor yaralanmaları kalıcı sağlık sorularına yol açabilir

Son yıllarda spor yapan bireylerde görülen yaralanmaların sayısında artış yaşandığını söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Op. Dr. Özüm Cem Aslan, ciddiye alınmayan spor yaralanmalarının kalıcı sağlık sorunlarına neden olabileceğini söyledi.

Yayınlanma: 20.08.2023 - 07:00
Spor yaralanmaları kalıcı sağlık sorularına yol açabilir
Abone Ol google-news

Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Op. Dr. Özüm Cem Aslan, sporcu yaralanmaları konusunda önemli bilgiler paylaşarak yanlış müdahalelerin sporcuların sakatlanmasına neden olabileceğini vurguladı.

Sporcunun fiziksel ve yaş faktörlerine göre farklı tedavi yaklaşımlarında bulunduklarından bahseden Aslan, şu ifadeleri kullandı:

"Sporcu yaralanmaları, spor yaparken veya rekabetçi sporlarla uğraşırken meydana gelen kas, tendon, bağ dokusu veya kemik zedelenmelerini ifade eder. Bu yaralanmalar genellikle aşırı yüklenme, yanlış antrenman teknikleri, yetersiz ısınma ve esneme, fiziksel çatışmalar gibi faktörlerden kaynaklanabilir. Futbol, basketbol, voleybol, tenis gibi sporlarda sıkça rastlanılan diz, ayak bileği ile omuz, kasık veya sırt bölgeleri en çok etkilenen bölgeler arasındadır. Spor ile uğraşan bireylerde, sık sık ciddi vakalar ile karşılaşıyoruz. Sporun popülaritesindeki artış genellikle spor yaralanmalarının da artmasına neden oluyor.

"MÜDAHALE HER ZAMAN GEREKMEYEBİLİYOR"

Spora olan ilginin artmasıyla birlikte daha fazla insan spor yaparken yaşanan kazalar, yaralanmalar ister istemez vakaların daha çok ortaya çıkmasına neden oluyor. Menisküs ameliyatı, çapraz bağ ameliyatı, omuz ameliyatı, ayak bileği ameliyatı, kemik kırığı ameliyatları yaptığımız gibi, yaralanmaların veya sakatlanmaların türüne ve şiddetine bağlı olarak, cerrahi müdahale her zaman gerekmeyebiliyor. Kısa süreli tedavisini uygulayacağımız yöntemlerde bulunuyor. Bunlar daha çok fizik tedavi ve yeni nesil kök hücre tedavisidir. Bizim buradaki gayemiz, hastamızı en uygun yöntem ile tedavi ederek kısa sürede sağlıklı bir şekilde tekrardan spor yapmasını sağlamak. Denizlispor kadrosunda oynayan gençlerimizin de sağlık problemlerini hastanemizde çözüme kavuşturarak bir an önce kadroda yer almasını sağlıyoruz."

"MUTLAKA DOKTORA DANIŞILMALIDIR”

Spor esnasında en ufak bir ani hareketin çapraz bağ yaralanmaları gibi büyük sorunlara yol açabileceğine değinen Aslan, “Bireyin, hangi spora yatkınlığı olduğunu ve hangi sporda ne tür sakatlıklar ortaya çıkabileceğini öğrenmesi gerekiyor. En basitinden bir ayak yapısı, vücut pozisyonu ve omurga pozisyonunun düzgünlüğü gibi değerlendirmeler yapılmalıdır. Vücudun sakatlanma riskinin bulunduğu bölgeye yönelik çalışma planı yapılması daha doğru olur. Sporda sakatlanmadan önce önlemler almak için mutlaka doktora danışılmalıdır” diye konuştu.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler