Silivri Kasım 2011: Tek Bir Haftada Olanlar

20 Kasım 2011 Pazar
\n

\n

Sevgili okurlarım, bugün size Silivri ile ilgili olayların bir hafta gibi çok kısa bir zaman dilimine sığan haberlerinden bir demeti, yorumsuz olarak sunmak istiyorum.

\n

***

\n

1) Kaşif Kozinoğlu tutukluyken öldü.

\n

Odatv soruşturması kapsamında tutuklanan Milli İstihbarat Teşkilatı mensubu Kaşif Kozinoğlu duruşmasına 10 gün kala, 12 Kasımda, savunmasını yapamadan, Silivri Cezaevinde fenalaşarak öldü.

\n

Adalet Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının resmi açıklamaları arasında bazı tutarsızlıklar tespit edildi; Adalet Bakanlığı ve savcılık ölümle ilgili soruşturma başlattı.

\n

2) Silivride 900 kişiye 1 doktor düşüyor.

\n

Kozinoğlunun ölümü Silivri Cezaevindeki sağlık hizmetlerinin yetersizliğini ortaya çıkardı.

\n

3) Mustafa Balbay Silivriden mektup yazdı.

\n

Silivride 1000 güne yakın bir süredir tutuklu olarak yargılanan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, İzmirli hemşerileri ve meslektaşlarına iki ayrı mektup yazarak insanların, kalemlerin, beyinlerin özgür olduğu daha güzel bir Türkiye özlemini belirtti.

\n

4) Sanıklar Hanefi Avcı ile aynı mahkemede yargılanmayı reddetti.

\n

Silivride görülen Devrimci Karargâh Örgütü davasında, eski emniyet müdürü Hanefi Avcı ile aynı mahkemede yargılanmak istemediklerini söyleyen tutuklu 3 sanık duruşma salonundan çıkartıldı.

\n

5) Emekli Orgeneral Hurşit Tolonun savunması.

\n

Silivride devam edilen İkinci Ergenekon davasında savunması alınan Tolon, kendisine ait 3 ev ve oğlunun konutunda yapılan aramalarda 129 adet CDye el konulduğunu belirterek polis arama tutanaklarında yer almayan 5 CDnin daha ortaya çıktığını söyledi.

\n

6) Hasdaldan Hadımköye nakil.

\n

Silivride görülen davalarda tutuklu subay sayısı çok artınca Hasdal Askeri Cezaevinde yer darlığı başladı ve 66 tutuklu sanık Hadımköy Askeri Cezaevine nakledildi.

\n

7) Mecliste şike davasını etkileyecek öneri.

\n

Meclisteki partilerin ortaklaşa verdikleri yasa değişikliği önerisiyle, Silivride yargılanacak olan şike davasının tutuklu sanıklarının salıverilmesi olanaklı olacak.

\n

8) Hüsamettin Cindorukun sözleri.

\n

İkinci Ergenekon davası duruşmasını 17 Kasımda Silivride izleyen eski Meclis Başkanı Hüsamettin Cindoruk, 50 yıl önceki Yassıda mahkemesini anımsadığını belirterek Arada bir fark var. Oraya deniz yoluyla gidiliyordu, buraya karayolu ile geliniyor. Silivri Cezaevinde yargılama yapılmasını hukuksallık açısından değil, aynı zamanda anayasa açısından da yanlış buluyorum

\n

Burada adil yargılama yapıldığına inandırmakta yargıçlar da savcılar da zorluk çeker...

\n

Hâkimler ve savcıların da bir cezaevinde yargılama yapmayı içine sindirmeleri zordur

\n

Portatif mahkeme olmaz

\n

Sayın Kılıçdaroğlu buraya Toplama kampı dedi. Ben sığınma kampı gibi gördüm. Sığınmacıların kampı gibi... Adalete sığınanlar burada. Adil yargılamanın yapılması için doğal mahkemeye ihtiyaç var.

\n

Burası doğal bir mahkeme değildir. Taşınmış bir mahkemedir. Bu mahkemeden adil yargılama beklemekte hepimizin zorluğu var.

\n

9) Adalet Bakanlığı Müsteşarı emekliliğini istedi.

\n

AKPnin yargıyı biçimlendirmesinde en önemli rolü oynayan Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet KahramanTeşkilattan gelen, karşılayamayacağı beklentiler dolayısıyla emekliliğini istedi.

\n

10) Başbakanın verdiği hüküm.

\n

Kral FMde Gezegen Mehmetin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, “KCK operasyonlarında suçsuz kimse alınmadı. Bunlar PKKnin farklı görüntüleridir dedi.

\n

\n\n


Yazarın Son Yazıları

Otorite Boşluğu 24 Kasım 2020