Kıyıyı doldurmak 'gelenek' oldu

İktidara yakınlığıyla bilinen iş insanı Mehmet Cengiz, Samsun’daki tesisini büyütmek için adım attı. Cengiz’in şirketinin onay alması durumunda depolama alanı için 179 bin metrekarelik deniz doldurulacak.

Yayınlanma: 08.02.2024 - 03:00
Kıyıyı doldurmak 'gelenek' oldu
Abone Ol google-news

Uzmanların tüm uyarılarına karşın özellikle Karadeniz bölgesinde kıyı dolgusu çalışmaları devam ediyor. Devlet eliyle kıyı dolgusu yapılarak hayata geçirilen Karadeniz Sahil Yolu’nda ise her sene hasar meydana geliyor. Tüm bunlara karşın denizin biyolojik çeşitliliğini de etkileyen kıyı dolgusundan vazgeçmiyorlar.

Son olarak aldığı kamu ihaleleriyle sık sık gündeme gelen iş insanı Mehmet Cengiz’in şirketi Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır Anonim Şirketi, Tekkeköy’deki kimyasal depolama tesisini büyümek için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Şirketin 483 milyon TL değerindeki projesine onay alması durumunda denizin 179 bin 726 metrekarelik alanı doldurulacak.

Dolguda 900 bin metreküplük malzeme kullanılacak. Dolgu yapılacak alanın üzerine de hurda tasnif alanı, silis depolama alanı, konsantre stok sahası, sülfürik asit tankları, pirit deposu, yan mamül deposu, yedek malzeme deposu, fosforik asit tankları ve gübre deposu kurulacak. Proje kapsamında dip taraması yapılmayacak.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler