Avustralya, nükleer denizaltı anlaşmasını yakında duyuracak

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, yakında ABD Başkan Joe Biden ile bir araya geleceğini ve Çin'in Pasifik'te "artan iddiasına karşı koymayı amaçlayan bir nükleer denizaltı anlaşmasını açıklamalarının beklendiğini" söyledi.

Yayınlanma: 08.03.2023 - 12:01
Avustralya, nükleer denizaltı anlaşmasını yakında duyuracak
Abone Ol google-news

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese'nin ülke tarihinde savunma kabiliyetinde "tek ve en büyük sıçrama" olarak nitelendirdiği, nükleer güçle çalışan sekiz denizaltı edinme planlarını açıklaması bekleniyor.

Anlaşma, Avustralya, Birleşik Krallık ve ABD arasında AUKUS olarak bilinen yeni bölgesel güvenlik paktının bir parçası olarak biliniyor.

Albanese, Çarşamba günü Perth'te gazetecilere yaptığı açıklamada "ABD'de Başkan Biden ile görüşeceğim. Gerçekleşecek düzenlemelerle ilgili ayrıntılar hakkında yakında daha fazla açıklama yapacağız" diye konuştu.

Albanese'nin açıklamasından önce AFP'ye konuşan bir Pentagon sözcüsü "AUKUS ortaklığı Avustralya'ya mümkün olan en erken tarihte konvansiyonel silahlı, nükleer güçle çalışan bir denizaltı kabiliyeti sağlamayı amaçlıyor. Caydırıcılığımızı güçlendirmek, tüm endüstriyel temellerimizi güçlendirmek, kolektif yeteneklerimizi arttırmak ve teknolojiyi daha önce hiç olmadığı kadar paylaşmak anlamına geliyor" dedi.

GÖRÜŞMELER EYLÜL 2021'DEN BU YANA SÜRÜYOR

Eylül 2021'den bu yana AUKUS ortakları arasında Avustralya ordusunun hassas nükleer tahrik teknolojisiyle nasıl donatılacağı konusunda perde arkasında ayrıntılı görüşmeler yapılıyor.

Avustralya'nın, ABD denizaltılarını mı yoksa İngiliz denizaltılarını mı satın alacağı, bu denizaltıların nerede inşa edileceği ve ne zaman suya ineceği gibi önemli sorular hala yanıt bekliyor.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler